Lucifer

Seriál přímo z nebe, pekla nebo prostě pozemská klasika? To všechno seriál Lucifer může být.

Mnoho lidí se aktuálně bojí vakcín na korona virus, protože prý obsahují chemickou sloučeninu jménem luciferáza. Nevím, co je na tom pravdy, ale s dějem seriálu Lucifer to moc společného nemá. Ten se odehrává ve slunném Los Angeles, překvapivě jen v letním obdobím, které je plné nádherných lidí, modelek v plavkách a naleštěných sportovních aut. Celým dějem vás provází především ústřední dvojice postav. Tou první je dle názvu samotný pán pekel, který jakožto padlý anděl rebeluje proti svému otci (bůh) a místo aby trestal hříšníky v pekelné výhni, tak ve zmiňovaném městě vede legendární hudební klub a ve svém loftu provozuje jednu sexuální a drogovou orgii za druhou. To ho však po čase omrzí a chce trestat zločince tady na zemi. To ho přivede k druhé ústřední postavě, kterou je policejní detektiv v sukni, Chloe Deckerová. No nebudu vám lhát, ale na place to mezi nimi jiskří. Bodejť by ne, když postavu Lucifera hraje Tom Ellis. Svým úsměvem a přízvukem jistě rozehřeje nejednu dívčí duši. Což se od pána pekelných ohňů trochu očekává.

Takže máme tuhle nesourodou dvojici, která spolu řeší zločiny, což není nic překvapivého vzhledem ke komiksové předloze tohoto díla. Nebudu nalhávat, že jsem se na seriálů těšil i přes vidinu pěti sériích, kdy třetí série má 26 dílů. To je ale hlavní problém. Délka seriálu.

První série je taková na sžití s dějem. První pět dílů mi trvalo, než jsem se naučil nevnímat to, že vraha v každém řešeném případu odhalíte do pěti minut, Lucifer je občas otravný a logika detektivní práce je trochu zvrácená. Je to taková hodně zjednodušená kriminálka Las Vegas. Nicméně do děje postupně vstupují další biblické bytosti a hlavní aktéry jsem začal mít rád. Čím dál více mě zajímalo, jak se dva hlavní aktéři sblíží. Nakonec jsem se těšil na každý další díl až do konce druhé série. Pak nastal zlom ve třetí sérii, kde 26 dílů bylo opravdu moc. Děj se naředil jako pomerančová šťáva hektolitrem vody a tempo hlavní dějové linie bylo totálně pomalé. Nové biblické postavy byly fajn, ale kvůli nataženosti děje dostali velice málo prostoru ve stopáži a není divu, že tato série nebyla brána moc pozitivně ani v očích široké veřejnosti. Trochu vše zachránil plot twist pár epizod před koncem. Nicméně epické finále je nahrazeno dvěma udušenými díly série, které vám místo rozuzlení vztahu Lucifer-Deckerová naservírují retrospektivní a Noir epizody, o které nikdo nestojí.

No a pak je tu čtvrtá a pátá serie, které sice dostali mnohem menší počty epizod, ale zklamání z předchozí série přetrvává a je vidět snaha autorů vytřást další peníze. Nejvíce je to nápadné v tom, že 4. i 5. série má jednoznačné finální zakončení, ale hned záhy dostáváte další trailer, kde začínáte trochu nanovo. 5. sérii jsem ani nedokončil, jen mi moji blízcí dopověděli, jak to dopadlo. O nic jsem nepřišel.

Aktuálně seriál patří mezi nejoblíbenější seriálová díla v ČR a má svoje kvality. Jednou z nich je nenáročnost děje, příležitostně zajímavé biblické postavy bez náboženského patosu, románek hlavních postav a i šarm a velice slušný český překlad.

Nicméně mě osobně začal seriál časem nudit a nechápu jeho pokračování v 5B nebo 6. sérii očekávané koncem roku 2021. Takže se jistě najde spoustu párů, co hledá program na společné večery a tohle pro ně může být ideální.