Overcooked 2 (2018)

Myslíte si, že zvládáte simulátory vaření levou zadní? Že vás už pro vás neexistuje výzva?

Zavolejte svému nejlepšímu kamarádovi, nainstalujte Overcooked 2 a zažijete kooperativní peklo. Jo a taky extrémní porci zábavy.

Díky svému kamarádovi jsem měl možnost vyzkoušet si nový XBOX Series X. Moje pozornost byla upřena hlavně na FPS hry. Později jsem dostal chuť na hraní něčeho v kooperativním módu. Kamarád V. mi tedy naservíroval druhý díl nenápadně vyhlížející hry s názvem Overcooked. Kvůli dětskému vzhledu hry a ještě infantilnějšímu hudebnímu podkresu jsem byl samozřejmě velice skeptický. Ale po tom, co jsem na svoje narozeniny s kámoši půl noci propařil s nějakou dětskou Mario hrou, která je určena do 15 let věku, proč bych to nezkusil.

Už první Intro scény hry, spojené s vysvětlením děje, obsahovaly pár vtipných narážek na zombie filmy a já se začal podvědomě usmívat. Systém hry je úplně primitivní. Hosté chodí do vaší restaurace a objednávají různě složitá jídla. Vy je musíte za daný časový limit připravit, abyste dostali co největší počet bodů a dýšek. Za promrhanou objednávku nebo pozdní servírování se vám naopak body strhávají. Většina jídel se dá připravit během 2 až 5 různě složitých kroků. Tedy nakrájet správný druh masa a zeleniny, hodit na sporák, přidat přílohu a vše naservírovat na čistý talíř. Jasné a snadné jak facka. Nebo ne?

Aby to pro nás s V. byla výzva, dohodli jsme se, že všechny levely uděláme na maximální počet hvězdiček (3). Po pár zahřívacích kolech, kde jen smažíte hranolky a krájíte saláty, nastalo peklo na zemi. Teda spíše v naší kreslené kuchyni. Najednou zjistíte, že když spálíte jídlo, začne kuchyně hořet a vy jí musíte hasit. Jídla jsou čím dál složitější na přípravu. Do toho se automaticky přestanou dodávat čisté talíře a většinou máte jen tři nebo čtyři celkem. Takže musíte veškeré vaření časovat tak, abyste v mezičase mohli umývat nádobí a měli na co servírovat. A to není všechno! V polovině hry narazíte na fancy mapy/kuchyně, které se různě otáčí, suroviny jezdí na pohyblivých pásech a vy musíte používat teleporty pro pohyb po kuchyni. Dokonce v jedné misi vaříte na dvou různě se pohybujících vorech na řece. Když si vše špatně načasujete, tak s kolegou zůstanete spolu na jednom plavidle, nemáte co vařit a jen smutně koukáte, jak vám ubíhá cenný čas. Do toho všeho vám hraje již zmiňovaná dětská muzika, která zrychluje svůj rytmus, když se blížíte konečnému časovému limitu. Frenetická jízda se vším všudy.

Mohlo by se zdát, že jste na všechny aktivity dva a je to o to snazší. Naopak. Jasná koordinace a hlášení, co kdo dělá je nutnost jako v opravdové kuchyni. Dovolím si zmínit, že tuhle akcičku jde hrát až ve čtyřech lidech. Doufám, že si tu jízdu někdy vyzkouším a vám to taktéž doporučuji.

Tuhle hru opravdu doporučuji všema deseti. Pokud chcete hrát s dětmi, zvolte si cíl vše projít na jednu hvězdu a bude to klidné a zábavné pro celou rodinu. Chcete pořádnou výzvu pro kámoše, nastavte se na tři hvězdy. Takže, hlavu vzhůru, pánvičky na sporák, nože na prkénko a jedeme!