Tři z pekla / 3 from Hell

Tak jaký byl závěrečný díl hororové trilogie o rodině Fireflyových? Musím říci, že docela obstojný.

Jak jsem zmiňoval v minulé recenzi, ne každý dokáže natočit ctihodné pokračování čehokoliv a natož celou trilogii. Rob Zombie tohle dokázal. Z velké části za to může děkovat charisma svojí manželky a jejího hereckého kumpána Billa Moseleye. Jednoduše řečeno, táhnou celý díl kupředu, stejně jako u předchozího filmu. Věk Billa rozhodně nebyl překážkou, i když v době natáčení skoro atakoval hranici 70 let.

Ve filmu se dozvíte, jak dopadl road trip dábělské trojice na úteků před zákonem a kdo přežije mnohaleté utrpení ve vězení. Samozřejmě tušíte, že jejich vražedná jízda bude pokračovat. Dokonce se podíváme až do sousední země, kde dojde na velké krvavé finále.

Zajímavostí je, že celý duch filmu už finálně opustil hororové téma a stává se spíše akčním thrillerem s dávkou gore prvků. Ale nic, co byste nevydrželi, pokud jste zvyklý koukat na televizi Barrandov. Funkčnost celého snímku podtrhuje výběr lokací, skvělý vizuál a samozřejmě hudba. Vše zapadá tak, jak má. U tématu lokací musím zmínit, že první díl se odehrával jen v domě hrůzy. Druhý díl patřil do jeho okolí a blízkého městečka. Třetí díl vám poskytne návštěvu vězení, blízkého motelového pokoje hrůzy a na závěr i zapadákov v sousedním státě, kde se čirou „náhodou“ slaví něco jako: „Día de Muertos“, svátek mrtvých. Rob Zombie naprosto přesně ví, že pokud má být série úspěšná, musí u tohoto žánru nabídnout něco navíc oproti předchozím dílům. Tak se stalo v podobě rozmanitého výběru míst, kde se svádí bitva dobra se zlem, nebo jen prostě zla se zlem. 🙂

Na závěr lze říci, že je to velice dobře akceptovatelné zakončení serie, která by se mohla řadit k těm lepším kouskům na pomezí hororu a thrileru. Minimálně má celá serie několik zajímavých nápadů a skvěle zapamatovatelnou ústřední hereckou trojici/dvojici. Malinkou skvrnkou na jinak čistém filmovém plátnu může být částečně otevřený konec. Prý má film obsahovat v některých verzích po-titulkové scény. Já bohužel tuto verzi nesehnal. Třeba tam dojde k vysvětlení osudu hlavních postav. Přeji vám štěstí při hledání.

TFH_D18_00190.RAF