Vyvrženci pekla / The Devil’s Rejects

Jaké bylo pokračování téměř kultovního Domu tisíců mrtvol? Prostě jiné.

Dva roky po natočení prvního dílu této pekelné trilogie spatřil světlo světa i díl druhý. Díl přímo navazuje na svého předchůdce a opět se bude točit okolo masochistické rodiny Fireflyových, ačkoliv pár členů budeme muset odečíst i proti jejich vůli.

Děj začne přestřelkou mezi policií a samotnou rodinou. V čele policistů stojí hlavní skoro kladná postava, detektiv Wydell (William Forsythe), který při posledním řádění Fireflyů přišel o člena své rodiny a bere celý hon jako svoji osobní pomstu. Zajímá je, jak se jeho bezchybný charakterní přístup postupně mění a stává se maniakem, který se nebrání ani činům, které se dají směle řadit do policejní brutality. Proto jsem v úvodu uvedl, že je to SKORO kladná postava. Ale konkrétní souvislosti musíte ve filmu zjistit sami.

Na straně záporných postav samozřejmě šíleně exceluje manželka scenáristy (Sheri Moon Zombie) a její dva filmový příbuzní Sid Haig a Bill Moseley. Bez nich si tuto trilogii ani neumím představit a bonusem je, že postavy poznáte více do hloubky. I když pro mnohé to bude znamenat jen více šílenství.

Co filmu velice prospělo, je opustit dům plný bolesti a přesunout se někam dál do otevřeného světa, kde jsou záporné postavy mimo svoji vražednou komfortní zónu a musí improvizovat. Tento fakt celý film přivede do lehkého road movie, které mi trochu připomínalo první polovinu filmu: Od soumraku do úsvitu.

Dalším bonus jsem viděl v tom, že ačkoliv se stále jedná o slasher horror, dozvíme se, jak pokračují osoby hlavních postav z prvního dílů, a přesuneme se do zmiňovaného jiného prostředí. Toto není hororovým standardem. Vzpomeňte si na kvanta hororů, které mají klidně i 5 pokračování a stále se odehrávají ve stejných lokací, v chatě, u jezera či na Elm Street.

Poslední třešničkou na dortu je soundtrack, o který se postaral Tyler bates (John Wick, Dead Pool 2) a Rob Zombie k tomu vybral pár známějších fláků, které vás potěší, ale i dokonale podtrhnout atmosféru filmu. Opět nezvyklý krok dopředu v tomto žánru.

Jako milovník Béčkových hororů jsem film ocenil a příjemně mě překvapil. Škoda, že jsem toto pokračování neobjevil o deset let dříve. Ale tak člověk si vzdělání doplňuje každý den. Na CSFD 70 % a myslím, že je to odpovídající.