Betonrauš / Betonrausch

Bavil vás „Vlk z Wall street“? A dokážete si představit, jak by vypadal DiCaprio, kdyby pocházel z Německa? Přesně o tom je film s příhodným východoněmeckým názvem, Betonrauš.

Viktor vyrůstal do obyčejné rodiny, která vzhledem k zaměstnání otce (malíř pokojů) nebyla nijak zámožná. Ve spojení s otcovými nedoplatky za daně, mohl být tento finanční nedostatek osudný pro manželství Viktorových rodičů. V ten moment se Viktor rozhodl, že nebude chudý a co nejdříve se postaví na vlastní nohy. Tento krok znamenal i občasné spaní na lavičce v parku. Viktorovi vířilo hlavou, že takhle to dál nejde, že potřebuje sehnat prachy. Jako dělník na stavbě pracující načerno to nepůjde. Využije svých znalostí a provede svůj první nelegální kšeftík s ubytováním nelegálních dělníků z Bulharska. Z jednoho kšeftu jich je deset a už se sypou tisíce euro týdně. Ale s jídlem samozřejmě roste chuť. Během jednoho nechtěného vyústění kšeftu Viktor potká sympatického Garryho, který v tom umí pořádně chodit. Společně tedy rozjíždí šílený kolotoč machinací s nemovitostmi a s nimi spojenými investicemi, kde sviští miliony euro. Samozřejmě problémy na sebe nenechají dlouho čekat.

Takže jak jste pochopili, nejde o prodej akcií, ale o obchod s nemovitostmi. Běžným lidem je toto téma bližší a mnohem snáz uchopitelné. Je pravda, že některé machinace hlavních protagonistů jsou hůře vysvětlené, ale to mnoho lidí nebude ani vnímat. Ne každý chce mít všechno do detailu vysvětlené, jako já.

Hlavní ústřední dvojice, David Kross, Frederick Lau, je perfektně vyvážená, usměvavá a není zde cokoliv vytknout. V průběhu děje je doplní herečka Janina Uhse v roli malé podvodnice plavající ve vodách hypoték. Už z jejího podezíravého pohledu cítíte, že tam bude trochu kámen úrazu. Nicméně z hereckého hlediska zapadne taktéž perfektně.

Děj filmu je svižný, zajímavý a perfektně plyne celých 95 minut. Hluchých míst aby pohledal. Proto je nasnadě porovnání s Vlkem z Wall street, protože atmosféra i spád obou snímků jsou podobné jako vejce vejci. Jo a samozřejmě najdete podobnost i ve výskytu lehkých děv, drog a alkoholu. Akorát více v Evropském měřítku. Takže se opravdu nenudíte. Při šílených peněžních machinacích máte pořád pocit, že to je šílené a musí se zákonitě něco podělat. Nevíte co, ale něco určitě. Napětí vrcholí a Viktor unikne vězení třeba jen o vlásek. Vy jste celí zpocení a Viktor se jen podívá na obrazovku, usměje se a řekne, jak je vše v pohodě. Jede se dál. Jízda jak se patří.

Film díky svému názvu nemá moc světových ohlasů. Je opravdu cílený na Evropské publikum. Já snímek doporučuji všema deseti. Pohodlně si sedněte ve svém betonového obydlí, pusťte si film a raději si předtím zkontrolujte, zda vaši hypotéku nezařizuje firma Victor Stein & Gerry Falkland.