Hater / The hater

Taky nesnášíš hatery a trolly na Internetu? Dokážeš si představit, jak mohou být nebezpeční?

Film Hejtr od Polského Netflixu ti to prozradí a budeš nevěřícně kroutit hlavou, až z toho vypneš FB. Anebo taky ne.

Mladého Tomka vyhodí z právnické vysoké školy za plagiátorství. Peníze docházejí a zoufalství narůstá. Tomek pobírá příspěvky na studium od rodinných přátel a tuší, že se jednou všechno provalí. Situaci musí akutně řešit. Chopí se šance dostat se do velké agentury, která se zabývá sociálními sítěmi a marketingem. Časem zjistí, že temné vody internetu a reklamy mají i své stinné stránky. Mohou sloužit nejen k podpoře byznysu platícího klienta, ale také k totální destrukci právnických osob, influencerů a politiků. Tomek je plný nápadů a ve firemní struktuře roste s každým novým projektem. Objevuje tajemství sociální špionáže a s jeho mocí roste chuť. Náš hlavní hrdina přes den maká na zakázkách pro agenturu a přes noc, za doprovodu hektolitrů energetických drinků, se snaží splétat sítě intrik, aby se dostal blíže k rodině svých mecenášů ze studentských let. Především chce získat srdce jejich krásné dcery, která nad jeho sociální vrstvou ohrnuje nos. Roztáčí se kolotoč odposlechů, stalkingu a manipulace s lidskými zdroji. Vše vede k epickému konci, který bude plný vysoké politiky, osobních ztrát a boje o holý život.

Musím říci, že po delší době se tu objevil opravdu adrenalinem napumpovaný thriller ze současné doby. Herecký představitel Tomka, Maciej Musiałowski předvádí fantastický herecký výkon. Hraje manipulativní, psychicky narušenou, ale vysoce inteligentní postavu, ze které vám budou vstávat chlupy na zátylku. Úzkost je protkána každou scénou, ve které se objeví. Tomek lehce manipuluje se svým okolím a mstí se za každou drobnou křivku, která padla na jeho jméno. Je mu jedno, zda je nepřítelem zmiňovaná Gabi, která neopětuje jeho lásku nebo politik, který kandiduje na primátora celé Varšavy. Všichni musí trpět. Ve filmu je krásně vidět přerod studenta práv z nižší sociální vrstvy v psychopata, který se nebojí vše dotáhnout až na hranu lidského života. S nikým nemá sympatie a hraje svoji špinavou hru na všechny strany. Thriller, jak vyšitý.

Je vidět, že nízkonákladový film z polského studia může hravě přerůst velké americké blockbustery, pokud má dobrý scénář a neznámé, přesto kvalitní herce. Peníze ve filmu nejsou všechno. Film jsem si opravdu užil a mohu ho jedině doporučit. Dvě hodiny čirého napětí a názorná ukázka toho, jak mocné jsou sociální sítě a svět za displayem vaší obrazovky. Kdo ví, třeba vaší obrazovku zrovna teď sleduje i někdo další…..