Experti na podivná řemesla / We Are the Champions

Tak se přiznejte, co byste raději? Běželi z prudkého kopce za kolem sýra, snědli nejpálivější chilli na světě nebo se snažili naučit žábu skočit 6 metrů? Jak jsou jednotlivé možnosti náročné, se dozvíte v Netflix dokumentární minisérii „Experti na podivná řemesla“.

Koncept je jednoduchý. 6 dílů s průměrnou délkou 35 minut. Každý díl představuje jedno totálně šílené řemeslo z tohoto světa. Konkrétně jsou to tyto:
Závod ve válení sýra z kopce, Pojídání chilli, tvorba fantastických účesů, žonglování s Jojo, psí tanečky a žabí skoky.

Jasně, o půlce zmíněných řemesel jste možná někdy slyšeli. Ale tento seriál jde do hloubky a jeho nálada je poháněna motivací všech účastníků, kteří berou svoje řemeslo jako poslání a mnohdy jako smysl života. Běžci za sýrem berou vítezství jako svoji čest a jsou ochotni pro něj obětovat i klíční kosti. A to i celé rodinné klany.

Aby celá série nebyla monotónní, za každým dílem je příběh. Příběh jednotlivce, rodiny nebo skupiny. Vždy se dozvíte, co je motivací hlavních aktérů. U žonglérů s jojem je to dost často touha dostat se až na vrchol, i když jste byl vždycky outsider a nerd. Celý život jste mimo kolektiv, ale když žonglujete, dokážete předvést to nejlepší z vás i před obrovským davem lidí.

Jako pojídač chilli dokážete překonat bolest i strach. Naopak strach panuje v ruském týmu pro výcvik psů. Jsou dlouhodobě na špici všech světových šampionátů. Nikdo se však neodváží domyslet, co by týmu provedl ředitel ruské kynologické společnosti, kdyby tomu nebylo i nadále. Také se podíváte do černošské komunity, kde se rodí ti nejlepší kadeřníci světa. Vůbec neřeší trendy v Evropě. Vytváří si trendy svoje. A co ty žabí skoky? Není to jen hříčka přírody? Možná. Ale plno lidí na to jde vědecky za pomoci tvrdého výcviku. Je to přeci otázka cti.

Jak vidíte, výběr témat je napříč celým světem. Tento výběr není rozhodně náhodný a je z něj cítit trochu amerikanismu a snaha být korektní. V dnešním světě to není nic nečekaného. Na druhou stranu je série nacpaná pozitivní náladou a myšlenkou, že není důležité, kolikrát člověk prohraje, ale zda se vždy oklepe a jde stále za svým cílem. Protože všichni jsme šampioni, jen každý v něčem jiném. Dozvěděl jsem se spousty úžasných novinek a zábavných faktů, které by mě jinak minuly. Seriál je uvolněný, zasněný a na konci většiny dílů jsem můj husí kůži a úsměv na tváři. A co víc od seriálu chtít, že? J