Půjčovna masa / Altered carbon

Dokážete si představit, jaký bude život za 350 let? Půjčovna masa podle stejnojmenné knihy od Richarda K. Morgana z roku 2012 vám nabídne zajímavý pohled na budoucnost v předaleké utopii.

Již teď existuje mnoho seriálů a filmů, které hledí více či méně do budoucnosti. U plno z nich je datum v budoucnosti datem, které vidíme v našem životě v kalendáři. Ale jak si tedy představit těch zmiňovaných 350 let? Ve světě „Půjčovny masa“ je realizována velice zajímavá myšlenka. Lidstvo se již nebojí smrti. Mysl, zkušenosti a vědomí každého člověka jsou totiž nahrány na takzvanou bázi (určitý typ implantovaného hardisku v zátylku). V případě úmrtí váš HDD prostě vloží do jiného těla, kterým se říká pouzdra (organická nebo syntetická). Jaké kvalitní bude nové pouzdro, závisí pouze na obsahu vaší peněženky. Může být klidně staré a jiného pohlaví, pokud jste chudí. Pokud však patříte mezi boháče, můžete mít organické svalnaté pouzdro s vylepšenými reflexy predátora. Pokud jste Meth, tedy původní obyvatel planety s neomezenými zdroji peněz, můžete mít továrnu na výrobu organických pouzder a veškeré vaše vlastnosti a mysl jsou automaticky zálohované do cloudu. Když zemřete, za minutu se probudíte ve skladu a pokračujete v životu.

Hlavní hrdina Takeshi Kovacs po svém probuzení z hibernace trvající 300 let, dostane premiové bojové pouzdro. Ale proč? Byl elitním bojovníkem, který v minulosti často měnil strany a zaměstnavatele, čímž si vysloužil zmiňované hibernační vězení. Někdo ho však potřebuje na prácičku, kterou zvládne jen on a je povolán znovu do akce za kterou by si mohl vysloužit svobodu. Musí vyřešit domnělou sebevraždu nejbohatšího muže vesmírné soustavy všech planet zvané Protektorát. Konkrétně v Bay city. Město je plné ilegálních zápasů na smrt, obchodů s pouzdry, prostituce a malých či velkých zločinců. Kovacs tedy začíná na vlastní pěst vyšetřovat nejen podezřelý zločin, ale i rozplétat vlákna své minulosti ve městě budoucnosti.

Atmosféra seriálu je dost podobná nedávno vydané videohře Cyberpunk 2077. Hru jsem s chutí dohrál. Proto jsem se vrhal do seriálu s velkým nadšením. Nastavený precedens nekonečného života dává příběhu úplně nový rozměr. Na jedné straně je skupina lidí, kteří chtějí žít věčně. Na druhé straně se světě objevují skupiny lidí s vírou v neokřesťanství, které vyznává normální život končící klasickou smrtí. Dochází ke středu ideologií. Nechat své příbuzné zemřít, nebo jim za zbytek peněz zařídit další pouzdo i za cenu chodiby, atd.? Téma pro milovníky Sci-fi jako vyšité.

Další zajímavostí pro Sci-fi fanoušky je pojetí umělé inteligence. Většinu hotelů a různých výzkumných zařízení v Protektorátu nevedou lidé, ale sdružení umělé inteligence. Chovají se jako lidé, dokáží programovat, splnit kdejaká přání a po práci se normálně scházejí na virtuální pivo. Nejsou to roboti, kteří chtějí zničit lidstvo, nýbrž pravá výpočetní jednotka sloužící lidem k prospěchu. Snaží se s čímkoliv pomoci. Jedna taková umělá inteligence vás bude provázet obě dvě série seriálu. Jmenuje se Poe a vede hotel zvaný Havran. Kde se autor inspiroval, je naprosto jasné. Tento Poe je vlastně takový samozvaný průvodce dějem, který na můj vkus někdy dostává až příliš mnoho prostoru. Musíte se připravit na několik halucinogenních scén ve virtuálním prostoru. Já tohle nemusím ani v počítačových hrách, ale nápad je to jistě hodný tomuto žánru.

První sérii hodnotím více pozitivně, než sérii druhou. Mezi sériemi je chronologická návaznost, ačkoliv nálada příběhu je pokaždé jiná. První série je spíše detektivní a pomalinku vás seznamuje, jak to v Bay city chodí. V pokračování naopak navštívíte další planety a budou se řešit spíše globální problémy a politika zahrnují všechny okolní planety v Protektorátu.

Ze začátku se pozornému divákovi může děj zdát trochu zmatený. Nemusí vám docházet všechny souvislosti. Mnohokrát jsem zíral na televizní obrazovku, pokládaje si otázku: Proč? Rád bych vás uklidnil. Poslední dva díly vám vždy vše důkladně vysvětlí, propojí souvislosti a nenechají vás na pochybách, o čem to celé bylo. Stačí jen trochu trpělivosti a pozorného sledování.

Seriál je plný zajímavých nápadů, vizí a neonových světel. Dostanete nový, neokoukaný a drsný svět budoucnosti. Pokud máte rádi pořádné „scifko“ a svět cyberpunku, který je teď zdá se na vzestupu, pak je to dílo přímo pro vás. Na druhé straně, pokud vás nebude bavit už první detektivní série, druhou si nemusíte ani pouštět.

Tak co, chtěli byste žít v Bay city věčně?