Půlnoční nebe / The midnight Sky

George Clooney se vrhl do potemnělých, ze kterých není mnohdy návratu. Mluvím o zóně, kde se režisér rozhodne, že musí hrát i hlavní roli a naopak. Zadařilo se mu nebo jeho loď nenašla správný kurz?

Na svět přichází nevysvětlená apokalypsa v podobě Holomrazu a otráveného ovzduší. Hlavní postava, doktor Augustine Lofthouse patří mezi špičku ve svém vědeckém oboru a sám okupuje svoji pevnost osamění, observatoř na severu planety (některé zobrazené vybavení je reálné). Zde Augustine trpící rakovinou, sleduje světová data, chřadne a trochu blázní. Samota a chemoterapie nejsou moc dobří společníci. Z jeho osamělé letargie ho vyvede až navázané radiové spojení s posádkou vesmírného plavidla. Posádka se vrací zpět na zemi s informacemi o nalezení další obyvatelné planety v naší sluneční soustavě. Nicméně netuší nic o stávající apokalypse na zemi, a že novou planetu už skoro nemá kdo osídlit. Augustine nachází cíl svého skomírajícího života. Zachránit je.

Takže to máme post-apo drama, které se časem přerodí v survival thriller.

Další použitý žánr v příběhu je vesmírná odysea. Ve filmu sledujeme osudy zmiňované posádky vesmírného plavidla. Prožíváme jejich stesk po domově a o to větší reakci, když se dozvídají, že jejich blízcí jsou pravděpodobně po smrti. Já osobně tuhle část děje docela žral. Mám rád veškerou tématiku okolo vesmíru a dokonalé CGI a scény z vesmíru byly něco pro moji vědeckou duši. Scéna, ve které dojde k nečekanému zranění přímo ve volném vesmíru je geniální a dech beroucí.

Jednoznačné zařazení do chlívečku filmové rubriky není možné. Ani nedokáži říci, jak věrně se filmová adaptace drží knižní předlohy. Někomu může fakt žánrové nejasnosti vadit. Já osobně jsem to přežil bez úhony, ale nemohu za sebe potvrdit, že by to Clooney perfektně ukočíroval na dvou židlích zároveň. Film sám o sobě je jako puzzle, které do sebe sice zapadají, ale pořád máte pocit, že už jste tuhle skládačku někde viděli. A je to tak. Celý film je brutálně předvídatelný. Naprosto chápu, že témat okolo vesmíru není mnoho a natočit něco originálního je čím dál tím těžší.  Nicméně kdo viděl například Interstellar a další filmy z vesmíru, nebude ničím překvapen. Divák dostane standardní a očekávanou podívanou. Byť bude s pár skvělými scénami.

Dějová linka doktora Augustina má taktéž své slabé i silné momenty. Když je Augustine v pohodě, film se vleče a vše co se stane je průhledné jako čerstvě umyté okno. Jakmile však začne jít do tuhého, sledujete film s otevřenou pusou, ve které byste dechu pohledali.

Takže babo raď. Děj a celková nálada filmu je jako na houpačce. Snaha udělat některé scény mysteriózní jsou trochu navíc a předvídatelné, stejně jako samotný závěr filmu. K tomu se musí přidat i trochu nelogické chování některých postav, u kterých to rozhodně není v popisu práce.

Clooney to tedy zvládl tak napůl. Nepomohlo mu ani 13 kilo, které musel kvůli své roli zhubnout. Holt sedět na dvou židlích v multižánrovém filmu byl velký oříšek. Holt včerejšky svítili na cestu tentokrát někomu jinému. Film splňuje dobrý průměr. Částečně tedy chápu průměrné a střídmé hodnocení na velkých filmových serverech. Já osobně s ním souhlasím, ale stále film mohu lehce doporučit pro jeho dílčí kvality a zavedené neotřelé nápady.