Your honor

Nedávno mě kontaktovala H., zda jsem už viděl seriál Your honor s mým oblíbencem Bryanem Cranstonem. Jeho Breaking Bad je záležitost, kterou řadím mezi top 5 mých seriálů v dosavadním životě. Seriál mám natolik rád, že mi jeho filmový plakát visí v obýváku na čestném místě. Za doporučení jsem poděkoval a se seriálem dva měsíce otálel, jelikož patřil do vod mimo předplatné mých quality Tv. Byla to chyba. Z toho všeho, co současná produkce sype do našich obrazovek, tohle patří k absolutní špičce, kterou mohu jasně doporučit. Na dalších řádcích rozeberu hlavní aspekty seriálu.

Krimi, drama a gangsterka jsou všechny žánry, které v seriálu naleznete. Bryan hraje prvotřídního soudce, který patří mezi elitu svého povolání. Čestnost a spravedlnost jsou vypsány v jeho charakteru. Středobod osobní život se točí okolo 17 letého syna Adama, který se připravuje na univerzitu. Adamova matka zemřela před rokem a blíží se čas tohoto smutného výročí. V tento osudný den se toho stane mnohem více. Nešťastnou náhodou Adam způsobí smrtelnou nehodu a zabití v nedbalosti. Vše nasvědčuje, že přiznání je správná cesta. Minimálně do momentu zjištění, že chlapec usmrcený při nehodě je syn největšího mafiána v New Orleans. V tomhle prostředí se nic neodpouští. Začíná hon na kočku a na myš.

Mafiánského bosse hraje Michael Stuhlbarg. Role mu sedne jako italský oblek na mafiána. Není divu. Michael se objevil i v mafiánské sáze Impérium – Mafie v Atlantic city. Jde po Bryanovi jako pes po kusu svíčkové. Atmosféra je perfektní a umožní Bryanovi zahrát další, možná životní roli jako v seriálu Breaking Bad. Jeho šedesát pět let byste mu rozhodně netipovali.

Kromě skvělého hereckého výkonu hlavních aktérů je potřeba ocenit i režisérskou práci a scénář. Je až s podivem, jak se podařilo vybrousit takový seriálový diamant, ačkoliv celé dílo režírovali čtyři režiséři najednou.

Atraktivní je i samotná lokace. Drsné New Orleans plné rasismu a pouličních gangů mi v jiném seriálu dlouho chybělo. V seriálu samotným městem moc cestovat nebudete, ale když už se podíváte ven, stojí to za to. Záběry jsou parádní. V New Orleas zažijete ranní procházky místním hřbitovem, návštěvu doupěte obchodníků s heroinem, exkurzi do shotgun house, dáte si drink na gangsterkém banketu v luxusním hotelu anebo v soudní síni.

Myšlenka celého seriálu je založena na otázce, kam byste byli ochotni zajít pro záchranu vašeho dítěte. A jak se tento pohled změní, když zjistíte, že ti, které celý život chráníte, končí ve spárech smrti.

Očekával jsem, že seriál začne pomalinku a bude jemně představovat jednotlivé postavy. Na celý děj máme 10 dílů, které se tvůrci rozhodli naplnit na maximum. Na konci každého dílu si říkáte, jak tohle může dopadnout. Občas dojde i na nějaký zvrat, ale kouzlo seriálu tkví v tom, že nevíte, zda tento zvrat bude důležitý či nikoliv. Občas se někde ukáže stopa, která vše může otočit o sto osmdesát stupňů. Hlavní hrdina jí s klidem vezme, strčí do kapsy a děj jede dál. Jenže vám tepe srdce o sto šest a říkáte si, jak to špatně mohlo dopadnout. S každým dílem napětí graduje až k famóznímu závěrečnému dílu. Ten je totální výmaz mozku. Stane se v něm tolik událostí, že do posledních patnácti minut nevíte, která z nich bude hrát roli ve velkém finále. Prostě nářez.
Jasně, musím trochu přiznat, že některé události jsou vykonstruované trochu na sílu a jak jsem zmínil, poslední díl je šílenost. Nejsem si jistý, zda to byl záměr autorů nebo se do děje trochu zamotali. Některé myšlenky a události nebyly dotažené do uvěřitelné podoby, čímž autoři natáhli strunu uvěřitelnosti až na maximální hranici. Vše ale skončí včas a divák dostane perfektní podívanou. Některé otázky nebudou sice zodpovězené, ale třeba nás čeká druhá série. Kdo ví.

Ačkoliv nedávám číselné hodnocení, zde by mohlo padnout klidně deset bodů z deseti. I přes malé nedostatky je toto dílo mistrovským kouskem, který obstojí i vedle Breaking bad.

Vřele doporučuji!

A co vy? Co byste byly schopni obětovat pro záchranu svojí rodiny?