Druhý film ze série Na nože. Benoit Blanc v podání Daniela Craiga je záhadnými okolnostmi povolán do vily filantropa a miliardáře Milese Brona (Edward Norton). Zde má vyřešit vraždu. Na Řeckém se společně s panem Blancem nachází nesourodá skupina lidí, kteří se zvou Milesovými přáteli. Bohužel tady zavání nejistota a ve vzduchu je dále cítit nevraživost vedoucí k tajemné kopuli uprostřed ostrova, zvané skleněná cibule. Ta by opravdu mohla ukrývat motiv pro vraždu.
Kromě zmiňovaných dvou hlavních herců jsem znal ještě Dave Bautistu (Armáda mrtvých, Armáda Lupičů), který je pasován do role potetované bouchače, který chce prorazit na influencerské scéně. Dále casting doplnili třeba Kathryn Hahn (Matky na tahu) či Kate Hudson (Deepwater Horizon: Moře v plamenech). Herecké obsazení je vyvážené velkými i menšími hvězdami. Prim samozřejmě hraje Daniel Craig, který na rozdíl od Jamese Bonda má mnohem klidnější roli. Bylo zvláštní vidět ho jako plachou, staromilnou postavu občas mimo realitu. Holt geniální detektiv nemusí být hned renesanční člověk.
Film se nese ve velice barevném duchu kamery Steve Yedlina, který točil předchozí díl nebo například Star Wars: Poslední z Jediů. Film nenabízí mnoho lokací, ale hlavní ostrovní lokace je velice malebná pro lidské oko.
Na filmu mě bavilo velké množství odkazů na aktuální dění. Uslyšíte mnoho narážek na Covid, influencery, politiky, Twitch a všeobecně na současnou dobu.
Na nože: Glass onion je čistokrevná detektivka s minimem akčních pasáží. Stejně tak jako první díl se odlišuje od svých žánrových kolegů díky stylu, jakým je případ řešen. Více než dvě hodiny dlouhá stopáž samozřejmě začíná záhadou, ale rozhodně neservíruje divákům vraždu. Dokonce první hodinu divák neví, co je vlastně problémem a o co tu jde. Jakmile se sledující dozvídá, co je vyšetřovaným zločinem, zároveň už film ukazuje postupné odkrývání stop a odhalení zločince. Je to takový tandem, který se pomalinku valí druhou polovinou snímku. Perfektně dávkuje napětí a donutí diváka přemýšlet a hádat, jak se to celé vlastně semlelo.
Jakmile je hádanka vyřešena, přijde ještě drobné akční vyvrcholení, které je trošku na hraně uvěřitelnosti. V konečném důsledku je to jen závěrečná tečka fungující jako takový morální kompas. Dobro musí jednoznačně zvítězit. Bohužel v tomto závěru je postava detektiva už trochu zbytečná, což je u detektivky zarážející. Nicméně případ vyřeší a divoký závěr filmu až tak neškodí. Hodnocení finále tedy nechám na vašem individuálním posouzení milí čtenáři.
Na nože: Glass onion je příjemnou detektivní podívanou s unikátním stylem vyprávění a kvalitním hereckým obsazením. Už teď se těším na třetí díl této série, který je již připravován a práva na dílo jsou plně v rukou Netflixu.