CIA agent v podání Neal McDonougha (Red 2, Captain America: První Avenger) se jednoho dne rozhodl, že tajně otestuje novou zničující vojenskou technologii bez schválení svými šéfy. V rámci extrémně utajené mise vyšle čtyři ozbrojené bojové roboty podobné terminátorům do džungle v oblasti Zlatého trojúhelníku. Mělo jít o průzkumnou misi. Tak to alespoň řekli hlavním vývojářům této bojové technologie, kteří měli na celou akci dohlížet. Jak už to tak bývá, něco se podělá. Do celé mise se zaplete gang pašeráků drog, skupina amerických lékařů a jeden bývalý Navy seals. Rozjede se boj o přežití robot vs. člověk.
Monsters of man je filmová prvotina Marka Toia, který nejen napsal scénář, ale celý film produkoval, staral se o režii a ještě ke všemu byl hlavním kameramanem. Ukazuje to, že si buď opravdu věří anebo prostě potřeboval ušetřit. Tak či tak je otázkou, zda se mu podařilo natočit dobrý film.
To, že chtěl ušetřit je velice znát na výběru herců a samotné lokace pro film. Vsadil na mladé ne příliš známé herce a džungli někde na východě. Nicméně když pominu slabé herecké výkony, tak zbytek ve filmu vůbec nevypadá levně a použité CGI pro roboty na je docela vysoké úrovni. Markovi to při tvorbě scénáře opravdu pálilo a nepouštěl se do akčních scén, které by mu mohli dělat problém a odhalit nedostatky.
U robotů je vidět jednoznačná inspirace terminátorem, i když ono není moc co vymyslet jinak u vraždícího humanoidního robota. Ale oproti terminátorovi se mi roboti v tomto filmu zamlouvali mnohem více, jelikož skoro nic neříkají a vzhledem, vlastnostmi a pohybem se více blíží tomu, co třeba můžeme v následujících třiceti letech opravdu vyvinout. Když se podíváte jak daleko je robotika od firmy Boston Dynamics, tak najednou film Monster of man dostane úplně jiný rozměr. K tomu autor snímku chytře přidává premisu o rozvoji umělé inteligence, a kam to může brzy zajít. Tohle patří k těm lepším vlastnostem více než dvouhodinového spektáklu, který i v téhle stopáži neztrácí dech a jede na plný plyn.
Film přesto trochu naráží na faktor logiky, což mu na světových serverech ubírá na hodnocení. Roboti jsou ve filmu představování jakožto revoluční bojová technologie na nejvyšší úrovni. Nicméně se u nich projeví několik chyb, které by v reálném životě byly z logiky věci podchycené už z prvopočátku výroby. Jde o to, že roboti jsou do džungle shozeni z letadla, ale jeden z nejdůležitějších modulů, který je fundamentální pro jejich ovládání při přistání vypadne. Prostě tohle by někdo musel předtím vyzkoušet a otestovat. Asi jako kdybyste vyvinuli terénní auto, které nemůže jezdit jinde než mimo silnice první třídy.
Taky nedávalo smysl pro tento „ostrý“ test v terénu posílat čtyři roboty najednou, protože zvyšujete pravděpodobnost, že se něco podělá, jako tomu je ve filmu. Což je u robota, který je stroj na zabíjení docela velká chyba a podstatný problém. Lidi z vývojářské firmy ve spojení s CIA se prostě chovají jako dementi a zkratkovitě reagují na vzniklou situaci, přičemž každý příčetný by měl dopředu připraveno několik krizových scénářů. To ale ve filmu nečekejte. Takže z testovací akce se masakr hraničící se zločiny proti lidskosti. Upozorňuji, že ve filmu dojde i na docela gore scény a masakr čtyřiceti pěti lidí včetně žen a dětí.
Monsters of man je relativně slušný akční survival film se Sci-fi nádechem, fajnovým zpracováním, aktuální myšlenkou a výhledem na reálnou budoucnost robotických zbraní a z toho plynoucího nebezpečí. Překvapí vás svoji syrovostí a surovostí a bohužel i některými totálně otravnými logickými nedostatky. Přežít se to ale dá a film mě svým způsobem docela bavil.