Frontier: V kůži nepřítele / Frontier

V Kanadě v Hudson´s bay je živěji, než by kdokoliv z nás čekal. 18 dílný seriál (3 série) vás zavede do mrazivých končin Kanady, kde o trh s kožešinami bojuje několik znepřátelených frakcí. Každá frakce či národ by ráda ustanovila svůj monopol, obsadila výhodná území a uzavřela obchodní dohodu s domorodým kmenem Cree. Do toho všeho vstupuje Jason Momoa jako rebel, který je proti řádu a chce zpřetrhat všechna vlákna nastupujícího světa a pomstít se svému dlouholetému sokovi, Lordu Bentonovi. Lord Benton (Alun Armstrong) je velitel anglické pevnosti Fort James, kterou drží pevnými okovy strachu. A musím přiznat, že tuhle intrikánskou postavu budete milovat anebo naopak nenávidět. Ve svých 70 letech to Armstrong zahrál výborně.

Ohledně hereckého obsazení musím zmínit Jasona Momoa, který mi do hlavní role vůbec nesedl. Jeho herecké výkony prostě do seriálu nějak nezapadaly. Ale to je spíše můj problém, že bych si rebelantského partyzána představoval jinak, než blockbusterového bijce. Když už jsem zmínil bojování, tak akční scény jsou vynikající. Obzvláště ve třetí sérii mají šmrnc, jsou nápadité a mají perfektní kameru. Dobře zvolený Slow motion vám přinese v tu pravou chvíli přesně ten pocit, který má a pokud se bitka odehrává v noci jen za záře ohňů, je to pecka.

Seriál vám akci bohužel dávkuje pomalu a stopáž 60 minut na díl je prostě občas zbytečně dlouhá. Holt dnešní doba je rychlejší a já svůj čas nad seriálem měřím přísným metrem a očekávám strhující zážitek. O to více u seriálu zamrzí absolutní absence časové osy. Lidé cestují po moři téměř instantně, pohyb po pobřeží kanady vypadá jak procházka růžovým sadem na jedno odpoledne a takhle jednoduše je prezentováno vše, ačkoliv doprava v 18. stolení nebyla žádný med. Příkladem může být scéna, kdy vysílený obchodník dojede za obchodem do Hudson bay, dostane dopis, pivko a řeknou mu, ať to hodí do Montrealu, který je 1000 km vzdálený. On řekne, OK, za chvilku vyrazím. Skoro jak kdyby se na cestu nemusel připravit. A takhle vypadá i pronásledování osob krajinou, kdy nevíte, zda hlavní postava je pronásledována deset minut nebo 10 měsíců. Šíleně mně to rozhodilo pozornost a dobrý pocit ze seriálu.Rušivým elementem byla i snaha o udržení velké části děje ve zmiňované Fort James, kam se všichni nějak nepochopitelně vraceli, snažili se něco řešit a ačkoliv je Momoa v medvědí kožešině nepřehlédnutelný cíl, nikdy si ho nikdo nevšiml, i když je to nejhledanější zločinec v Kanadě. Vždycky se stačilo skrčit za větší kámen a každý se stal skoro neviditelným a neslyšitelným. Angličtí vojáci zde navíc trpí sydromem Storm Trooperů. Málokdy něco trefí a padají k zemi jako švestky na konci léta.

Nápad na seriál je neotřelý a jedinečný, ale dnešní standardy jsou nastaveny bohužel dost vysoko a nedá se povědět, že by je tento seriál všechny splnil. Světlé momenty hravě poznáte a budou vás bavit, ale musíte občas přežít nutnou porci vaty.