Disco Elysium (2020)

Chtěl bych dneska doporučit jednu ultimátní a neopakovatelnou hru, která mi dala přes 20 hodin čisté zábavy v neokoukaném mystickém světě.

Řeč je o hře Disco Elysium.

Tato hra byla vydána zhruba před rokem polským studiem ZA/UM. Nikdo tehdy nečekal, jak zamává herním světem RPG. V této hře se převtělíte do „nespecifikovaného“ policisty, který musí vyřešit vraždu spojenou s lynčováním ve fiktivním světě blízké Steampunkové budoucnosti.

Proč píšu nespecifikovaný policista? Protože vy si svoji postavu z hlediska vlastností a psychiky můžete naplno vytvořit. Možnosti jsou spektakulární. Policista se probouzí ve svém zdemolovaném hotelovém pokoji, nic si nepamatuje. Dokonce ani to, že je policistou. Zjistit co se stalo a vyřešit vraždu je váš úkol na pár desítek následujících hodin.

Hra je nápadně podobná planescape: torment, což je praotec všech RPG. Svými činy ve hře budete rozplétat vše střípek po střípku a udávat své postavě charakter. Chcete být opilecký komunista, nacistický narkoman, milovník odborů, který kouří jak ucpaná kamna a nesnáší pohlaváry? Nic v této hře není problém. Každým rozhodnutím a rozhovorem ovlivňujete svět, jak se k vám bude okolí chovat, jak s vámi bude komunikovat a jaké tajemství vám prozradí.

O tom je vlastně většina hry. O rozhovorech. 70 % vaší herní aktivity jsou rozhovory a někdy i na 10-15 minut herního času. Každá otázka a odpověď má smysl a musíte se na ní soustředit. To je trochu kámen úrazu, neboť hra nemá českou lokalizaci a angličtina je občas složitější a vyžaduje slovník. Ale kdo to překoná, dostane velice intenzivní herní zážitek, který se dá shrnou pouze slovem: Jiný.

První hodina ve hře je pro nováčky v tomto stylu trochu složitější, ale tato hra stojí za trochu námahy. Byl jsem překvapen a netušil, zda hru dokončím. Nicméně příběh, postavy a perfektní výtvarné zpracování mě nepustilo. Nicméně nepopírám, že je hra pro každého. Je pro lidi, co chtějí vyzkoušet něco jiného a svým způsobem nečekaného. Těm to jistě doporučuji…