V síti

Režisér Vít Klusák a Barbora Chalupová se pustili do extrémně náročného téma, které je bohužel aktuální. Dokument se zabývá tématikou ohrožení dětí a mladistvých sexuálními predátory na internetu. Je to taková drsnější odnož dokumentu „Social Dilemma“, který jsem hodnotil před 14 dny. Pro tento dokument byly najaty tři mladé herečky, které vypadají po úpravě zevnějšků jako adolescentní slečny. Dostaly fake profily na internetu a nechali se oslovovat sexuálními predátory a s některými vybranými se dokonce sešly.

Celý dokument musím hodnotit tak, že by měl být součástí výuky na druhém stupni základní školy. Je až šokující, co se v dokumentu dozvíte a co tam vidíte. Viděl jsem verzi 15+ a opravdu stačilo. Nejvíc šokující je fakt, že tito lidé jsou mezi námi a ve výsledku to nejsou pedofilní bytosti, ale chlapi, co jsou v 90 % případů jenom znudění. Nechci se k tomuto tématu dál vyjadřovat, protože bylo náročné samo o sobě dokument dokoukat, ale v rámci edukace je to potřeba. Bonusem dokumentu je i snaha o psychologickou sondu do myslí predátorů přednesenou srozumitelně divákovi. Nicméně vyjádření psychologů by mohlo být v rámci dokumentu rozsáhlejší.

Trochu mě mrzí, že se dokument dostal na internet poměrně pozdě, ačkoliv jeho význam je zásadní pro ochranu mladistvých na internetu a jistě otevře plno rodičům oči. Samozřejmě prodleva jeden rok mezi dostupností v kině a na placených serverech je pochopitelná, protože jak to v CZ bývá, snaha o monetizaci čehokoliv je obrovská a každá tvůrce zásadních věcí si tohle musí ve své morálce ujasnit sám. O to smutnější je, že dle podcastu Čelisti sám autor dokumentu odmítal některé snahy o dotace.