Dark

Dopředu musím zmínit, že nejsem fanouškem cestování v čase už od dob pozdějších dílů terminátora. Nevím, zda je to tím, že jsem měl fyziku pouze poslední dva roky na střední odborné škole nebo že teorie relativity a heisenbergův princip neurčitosti mě na vysoké prostě nebavily, ale ani tentokrát mě to ze sedačky nevytrhlo. A v seriálu „Dark“ je cestování časem na denním pořádku, jako chození do samoobsluhy pro máslo v akci.

Děj seriálu se točí okolo zmizení několika mladých chlapců v ospalém městečku Winden. Způsob, jak chlapci zmizeli je více než sobě podobný, akorát je mezi událostmi desítky let pauza. Každý podezírá každého a policie hledá stopy, kdo by tyto sériové zločiny mohl provádět.

Co vidím jako pozitivum tohoto tří sériového dílka? Jednoznačně zpracování. Kamera, scenérie, herci a atmosféra jsou naprosto strhující. Ben Frost a Nikolaus Summerer odvedli fantastickou práci.Je až neuvěřitelné, jaké je zde skvělé použití líčení a masek, aby se v jednom záběru mohli objevit zástupci tří generací a vy tomu opravdu věřili. Zde není co vytknout a dostanete audiovizuální orgasmus.

Bohužel já osobně se nemohu sžít se samotným dějem a jeho prezentací. První série je ještě naprosto v pořádku. Dostanete představení všech důležitých postav, nastolí se jisté postuláty, jak dějová linka bude fungovat a na co se soustředit. Rozsahem informací podobné prvním dvěma dílům terminátora.Druhá série vše rozvijí a snaží se udržet v zaběhlých kolejích. Děj začíná být složitější a požaduje po divákovi jasné soustředění a pravidelně ujasňování faktů. Dokonce je doporučeno, abyste koukali na seriál na denní bázi, abyste dokázali v hlavě udržet velké množství postav a jejich propojenost, což začíná být lehce matoucí. Nicméně já si druhou sérii užil.Ovšem třetí série vše pošle do kopru. Spoustu lidí si v ní libuje jako ve velkém díle seriálové tvorby, ale pak musí asi mít fantastické schopnosti v oblasti fyziky, aby opravdu dostali všechny informace. Není divu, že na internetu jsou stovky webů, které se zabývají vysvětlením děje a je vytvořeno mnoho cheat sheet dokumentů, které vám pomáhají orientovat se v ději. Já osobně jeden takový musel použít, protože jinak bych si poslední serii neužil tak, jak od seriálu očekávám. V ději začínají být mezery a chyby, které mě osobně posílaly do hlavy otázku: jak je tohle možné, vždyť je to blbost? Autoři je nevysvětlují. Prostě to ignorují a servírují vám další a další propletence osudu a šílené plottwisty, které mnohdy už ani nevnímáte. Ale autoři jedou dál a vše vysvětlí v posledním díle formou: Nevěděli jsme, jak něco tak složitého polopatick vysvětlit na několik dílů a tak, aby to fungovalo z fyzikálního a vědeckého hlediska, takže takhle to prostě je a tady máte happy end. Poslední sérii jsem sledoval jen proto, abych dostal vysvětlení, a když jsem se dostal k závěrečným titulkům, wow efekt nikde. „Zůstali jen: Ok, takže je konec. hmm. Na co budu koukat dál“.

Zůstává mi pocit, že autoři si ukousli obří sousto jen proto, aby ukázali, že na to mají a umí vytvořit obří dílo, které nemá obdoby. Něco jako v případě pana Marhoula a jeho ptáčete. Bohužel, forma zvítězila nad obsahem a zábava v seriálu je pouze pro hrstku vyvolených, kteří ještě dlouhé měsíce budou posedávat u piva a notovat si, jak to celé chápali, že ten seriál milovali a budou se nimrat ve věcech, které ani sám autor nedokázal vysvětlit. Ale třeba to tak chtěl, protože fame prodává a v kinematografii to platí dvounásob.Na CSFD 84 % a s tímto hodnocením se mohu ztotožnit jen pro první dvě serie. Třetí serie má nejslabší hodnocení na většině serverů a s tím musím souhlasit.