Případ mrtvého nebožtíka

Na české komedie jsem trochu zanevřel kvůli období filmů mezi Slunce, seno, atd. a Kameňákem. Holt jsem z českého humoru spíše na Cimrmany než na troškoviny. Ovšem Případ Mrtvého nebožtíka ve spojení herců Divadla Sklep s dalšími českými harcovníky filmového plátna byla docela příjemnou změnou.

Děj se točí kolem kriminálního oddělení, kde figuruje čtveřice hlavních hrdinů v čele s Davidem Novotným. Ani jeden z aktérů není zrovna bystrý myslitel či vyšetřoval, nicméně každý umí něco. Někdo má intuici a někdo geniální paměť či umí bojová umění. Taková česká kriminalistická fantastická čtyřka. Nechybí ani dotěrný šéf v podání Miroslava Táborského, který celému týmu bezdůvodně šlape na paty. Důkazem může být, že na vyřešení složitého případu vraždy dá našemu teamu ultimátní jeden týden. Možná má pro to svoje důvody. Ale to se dozvíte ve filmu.

Herecké obsazení je poměrně pestré, kdy v ansámblu nechybí Martin Myšička v roli cynického doktora, Milan Šteindler v roli patologa, který u pitvy zvrací, Klára Issová v roli svědka, který je tak trochu na hlavu a všemu kraluje Eva Holubová v roli Sladké Kozinové (Vtip nebudu prozrazovat). Herecké obsazení je prostě vynikající. A co děj?

Neočekávejte brilantní detektivní zápletku jako od Agaty Christine, kterou řeší Hercule Poirot. Hned v prvních 5 minutách odhadnete, kdo bude hlavní neřád a o co tak zhruba půjde. Vyřešení celého případu ovšem pochopíte až v posledních pěti minutách, protože je tak bizarní, že by mě to samotného ani nenapadlo. Podíváme se totiž myšlenkou do budoucnosti. Celé vyšetřování je spíše jen důvod, aby hlavní aktéři mohli říkat jeden vtip za druhým a dostávat se do veselých situací.

Tím se dostáváme ke vtipům. Humor ve filmů sahá do všech koutů zábavního průmyslu a do všech kategorií vtipů. Takže zažijete vtipy o policajtech, kameňáky, trapné vtipy a i vtipy cimrmanovského ražení, které zavadí o českou historii a chtějí po divákovi aspoň minimální znalost dějích a jejich významných postav. Fekální vtipy byly naštěstí vynechány. Tato široká rozmanitost je filmu někdy na škodu a někdy velice k užitku. V první polovině filmu jsou vtipy neotřelé a táhnou celý film. Zasmál jsem se i úplně absurdním situacím. V druhé polovině, když začne jít do tuhého, a je nutné včas odhalit vraha. V druhé polovině se film přesune do trochu akčnější noty, kde humor začne bohužel značně pokulhávat a svižnost a inteligence se postupné vytrácí, až v poslední minutě zmizí do hloubky propasti Macocha.

Kdyby film udržel humorné tempo první poloviny, jistě bych z tohoto kousku byl nadšen více a přirovnal bych to třeba k Hotelu čtvrtá hvězda. To se sice nestalo, ale času u obrazovky jsem nelitoval. Na ČSFD má nelítostných 45 % a já bych klidně dal 60 %, protože jsem se párkrát od srdce zasmál a to v komediích šlo. Každý debilní vtip byl vyvážen vtipem chytrým či nějakým kameňákem. Do kina bych na to nešel, ale ve všední den k rozptýlení mysli zatížené popracovními povinnostmi, proč by ne. Na Netflixu online a bez starostí. Zkuste to a dejte mi vědět, jak moc dobré či hloupé vám to přišlo.