Za stínem noci / Into the night

Lockdown nám už přijde úplně na hlavu. Stěžujeme si, že jsme stále zavření v malém prostoru a cestujeme pouze na trase: Domov – Práce a zpět. Ale dokážete si představit, že byste procestovali celý svět, ale nemohli byste téměř opustit letadlo? Pokud tuhle situaci chcete zažít ve vašem televizoru, dejte si seriál Za stínem noci, který produkovala belgická pobočka Netflixu jako svou seriálovou prvotinu.

Seriál je inspirovaný sci-fi románem z roku 2015 od polského spisovatele Jaceka Dukaje. Jak jsem zmínil v úvodu, děj seriálu se povětšinou odehrává na palubě letadla, které funguje jako Noemova archa během světového kolapsu civilizace způsobeného erupcemi na slunci. Vše se projevuje tak, že pokud jste živý mnohobuněčný organismus, při východu slunce umíráte. Takže celý váš veřejný život může fungovat jen za svitu měsíčku. Celý seriál je tedy o tom, že se naprosto nesourodá skupina lidí sešla na palubě jednoho dopravního letadla a snaží se přežít tím, že létá okolo zeměkoule směrem na západ a vždy jen přistane na tankování a nalezení potřebných zásob, aby mohli ve své cestě pokračovat. V mezičase se snaží přijít na kloub tomu, co se stalo a jak z toho ven. Rovnou vám prozradím, že na to během první série nepřijdou a tudíž koncem tohoto roku má vyjít pokračování, kde se snad bude více vysvětlovat. Nicméně některé indicie jsou k nalezení už v první sérii.

Zápletka a nápad mi přišel geniální. I když jako částečný vědec mi to vysvětlení trochu ke konci chybělo. Seriál jsem pouštěl s velkým očekáváním svižné šestidílné podívané. A Netflix mě tím nakrmil jako miminko sunarem. Stopáž 30 minut na díl, byla neskutečná pecka. Každý díl měl svoji hlavní zápletku, kde hlavní roli hrála jedna z postav v letadle a prozradila trochu více o jejich původu a charakteru. Úvod do děje je svižný, bez sebemenšího zaváhání a do 5 minut stihnete startovat hlavní motory letadla. Na zdržování není čas, protože vždy na konci dílu je tam potřeba poslat pořádný plot twist. Optimální binge watching na jeden večer.

Herecké obsazení neobsahuje žádná velké hvězdy. Osazenstvo postapo letadla je tak rozmanité, že vám to přijde skoro až absurdní. Rozložení teamu je optimální pro přežití. Máme tu pilota letadla, navigátora, technika, co-pilota, armádního důstojníka a influencerku. Víc není potřeba. Jelikož je seriál z dílny korektního Netflixu, rozložení ras, náboženství a barvy pleti je asi jako koření v Kari. Od každého trochu a všichni diváci si snadno najdou postavu, která vás bude celý seriál srát.

To je totiž neduh, který moje hodnocení trochu snižuje. Postavy jsou nesnesitelné, chovají se nelogicky a přišlo mi, že vlastně ani nechtějí přežít. Každá postava je výrazná, unikátní a jde hlavou proti zdi, kterou je v tomto případě zbytek posádky. Když tohle překousnete a budete mít to štěstí, že si najdete nějakého svého oblíbence a přežije aspoň tři díly, máte vyhráno. Jediný další aspekt, který vám může nadále vadit, je absence časové linie. Sice jsem měl nějaký odhad, zda jsou ve vzduchu 48 hodin nebo týden, ale seriál se tím moc nezabývá a ve výsledku to v seriálu nehraje až takovou roli. Stejně je veškerý děj potmě. J

Pokud najdete jeden volný večer a dokážete se přenést přes hloupé postavy, směle do toho a seriál vám doporučuji. Sám se jistě podívám na druhou sérii, protože mě fakt zajímá, jak to dopadne.