Mělas to vědět / The undoing

Je ta milující osoba vedle vás opravdu tím, za koho jí máte? Přesně na tuhle otázku musí odpovědět Nicole Kidman v nové šestidílné miniserii z dílny HBO.

Zápletka se pomalinku rozhrne v druhé polovině prvního dílu série a vy zjistíte, že někdo ve vašem okolí surově vraždil. Hlavním podezřelým je chirurg a pilíř komunity Hugh Grant, který je manželem zmiňované Nicole Kidman. Všichni jsou zděšeni a nikdo netuší, co se děje. Kvanta otázek od policie a blízké sociální bubliny dopadá na hlavu hlavní aktérky, která jako špičková psycholožka sama neví, čemu má věřit a uvrhá se do kolotoče nejistoty. Na jedné straně svého muže miluje a je s ním šťastná, na druhé straně má strach, že je její muž brutální vrah a mohl by ohrozit jejich dospívajícího syna.

Zdá se vám zápletka naprosto klasická? Ano, taková je. Co však posílá kvalitu seriálu do nebeských výšin, jsou fantastické a dech beroucí herecké výkony Nicole Kidman a Hugh Granta. U Nicole jsme na vážné role naprosto zvyklí. Sedmilhářky byly masterpiece, aspoň dle recenzí. Nicméně Granta jsem si jako postavu štvance nedokázal představit. Hlavně ne po vánoční klasice jménem Láska nebeská. Nicméně v tomto seriálu podá dokonalý výkon, který se zapíše do kuloárů a možná mu zajistí další podobné angažmá. Nemohu opomenout i skvělé obsazení Donald Sutherlanda do role otce Nicole Kidman (stejně jako v Cold mountains), kterému dle jeho slov vždy přišel Grant trochu nevyrovnaný.Celým seriálem vás provází ponurá atmosféra protkaná policejními výslechy, postupným odkrýváním důkazů, hledání dalších potenciálních podezřelých a dojde dokonce i na brilantní soudní přelíčení, kde se objeví hvězda seriálu Vražda, Sofie Gråbøl v roli státní žalobkyně.

Ze začátku jsem si říkal, že to bude obyčejný seriál pro ženské, kde se bude řešit jen psychika a zrada vlastní manželky a jak se ona z toho se slzami v očích dostane. Nicméně když přežije první 25 minutové seznámení s prostředím a hlavními postavami, dostane perfektní podívanou, která v naší domácnosti vyústila v binge watching na nedělní odpoledne. Kriminálka jako řemen, která si zaslouží mnoho procent v hodnocení. Jediná malá vada na kráse je stopáž, která by mohla být klidně o jeden díl kratší pro větší intenzitu děje. Ale to jistě přežijete. 🙂

Takže doporučuji všema deseti.