Mafia – Definitive edition (2020)

Zatímco se mi stahuje Cyberpunk 2077, nezbývá mi, než využít čas a napsat recenzi na plně dohranou Mafia definitive edition, kterou jsem koupil jako Mafia:Trilogy bundle od oblíbeného obchodu Xzone.

Hru jsem koupil až teď (listopad 2020), jelikož první díl jsem v minulosti dohrál asi třikrát a chtěl jsem hrát až updatovanou verzi bez chyb a se všemi vychytávkami.

Děj hry všichni asi znáte. Hrajete za Tomy Angella, který se jako poctivý taxikář připlete do cesty mafii a začne pracovat pro jednu ze dvou hlavních rodin ve městě. Postupem času postupuje nahoru v mafiánském řetězci za časů prohibice v 30. letech 20. století.

Nerad bych tu psal o hratelnosti, a kdo hru vyvinul. Každý, kdo se o toto dílo v minulosti zajímal, již všechno zná. Jen musím podoktnout, že když vyšel originál, tak to byla poměrně sláva a tato česká hra mohla klidně konkurovat tehdejšímu GTA 3. Samozřejmě rozpočet na hry byl diametrálně odlišný a tak se Mafia zapsala do herní historie. Remaster byl tedy očekávanou událostí.

Hned po spuštění hry pro mě byla připravena instantní husí kůže díky známé úvodní znělce a soundtracku. Postup v grafickém zpracování je extrémně znát a hrát hru na ultradetaily ve 2K je prostě slast. Ke zlepšení došlo i u ukazatelů na minimapě a v uživatelském rozhraní. Zde úplně cítíte dech aktuálního herního 21. století. Navigace při řízení automobilu je interaktivní a absolutně vás ve hře nezdržuje či nemate. Když už jsme u aut, musím zmínit, že do vozového parku přibyli dva typy motorek a jejich jízdní vlastnosti a fyzika jsou skvostné. Při smyku v centru města si připadáte jako při plochodrážním závodu, ve kterém musí Tommy jisto jistě vynikat.Dalším příjemným vylepšením hratelnosti je, že některé mise oproti minulosti můžete vyřešit stylem Stealth, aniž by padlo jediný výstřel. Některé mise tedy dostávají více hloubku a více se přibližují tomu, že Tommy není pouze voják mafiáské armády bez kousku citu v těle. Čímž se dostáváme k samotnému příběhu. Ten také získal další kladný rozměr. Máme tu nové cut scény a rozšíření některých příběhů posouvá hru více k dnešním standardům, kdy příběh hraje velkou roli valné většiny moderních AAA her. Snadno řečeno, dokážete se lépe vcítit do děje, kteří většina z vás tak dobře zná.Jako poslední plus bych rád zmínil perfektní český dabing. Kde jinde totiž můžete slyšet říci Petra Rychlého: “do psí ku*dy“? Asi nikde, ale v Mafia ano.

Bohužel tato osvěžená verze hry má i své stinné stránky. Zůstanu u dabingu, kdy naprosto nechápu, proč se nemohl nadabovat i moderátor v jediném rádiu, které posloucháte při jízdě autem. Když pozorně posloucháte, uslyšíte, že mluví o aktuálních událostech ve městě a vyslechnout vše do puntíku v češtině, by byla šílená pecka a „jen“ pár hodin práce dabéra.Dále doporučuji hrát hru na obtížnost: Klasická, protože jinak hra nebude výzvou, jako tomu bývala v minulosti. Na skoro nejtěžší úroveň byl můj herní čas slabých 10 hodin. S obtížností se pojí i absence semaforů ve městě (ve městě jsem objevil jen dva), takže vám nic moc nebrání jezdit jako prase, protože policie skoro pořád kouká jinam.Jak byla vychvalována fyzika aut a lepší uživatelské rozhraní, tak pěstní souboje jsou naopak naprosto otřesné a vystačíte si s dvěma tlačítky bez jakékoliv invence. Tady vývojáři zůstali 10 let zpět. Pěstních soubojů není moc, ale i to málo jsou smutné momenty, které chcete mít za sebou.

Co však bylo opravdu velkým trnem v oku? Korektnost. Nevím, zda to byla jen náhoda, nebo jsem minul nějaké nastavení, ale nemůžete přejíždět na ulici lidi a policisty. Ne že bych to potřeboval, ale vždycky jako náhodou uskočí a to není hrám Mafia moc podobné. Vlastně to není podobné ani realitě. Doufám, že to není jen ubohá snaha o nějakou korektnost a snížení ratingu. Pokud ano, je to opravdu zapotřebí, když v jiných hrách kosíte lidi po stovkách?

Pokud bych měl vše shrnout, hru jsem si užil. Byl to krásný návrat do vzpomínek s úžasnou grafikou a vylepšeným dějem. Pokud se rozhodnete hru za těch 700 Kč koupit, musíte počítat s některými nešvary, které vám herní zážitek mohou trochu kazit. Takže kdo Mafii nikdy nehrál, směle do toho a kdo jí dobře zná a chce jen zavzpomínat, počkejte si na slevu, ať nejste zklamaní.

Tommy Angelo chce, abys přečetl další recenzi….