Japonská videoherní vyvojářská společnost Square enix začala masivně růst v letech 2002 s nástupem her Final Fantasy XI (FF) a Kingdom hearts.
Od té doby se společnost stala finančně stabilní, vzpamatovala se z fúze studií Square a Enix. Pokračovala v bombardování herního světa tituly ze série Final fantasy (přes 170 milionů prodaných kopií), Dragon Quest a Nier. Po akvizici společnosti Eidos pokračovala v sériích Tomb Raider, Deus Ex a Hitman (do roku 2017).
Square Enix zaměstnává opravdu zkušené grafiky, což se rozhodli předvést v roce 2016 vydáním celovečerního filmu Kingsglaive: Final Fantasy XV, který doprovázel slavný herní titul Final Fantasy XV. Snímek byl multimediálním doplněním filmu a využíval vyřazené záběry a grafické koncepty, které se do hlavní hry nedostaly.
Film mapuje začátek konfliktu mezi imaginárním královstvím Lucis a technologicky vyspělým impériem Niflheimem. Poslední baštou odboje království je hlavní město Isomnia, které přežívá jen díky magickému krystalu, který tvoří okolo města magickou bariéru a propůjčuje nadpřirozené vlastnosti elitnímu týmu obránců, takzvaným Glaivám. Konflikt si vyžádal již mnoho životů a všichni doufají, že brzy bude příkořím konec. Vysvitne jiskřička naděje, ale nic není tak snadné, jak se zdá.
Pokud si v tento moment říkáte, že děj zní trošku zmateně, tak opravdu je. Především pro lidi, kteří nejsou zvyklý na JRPG a MMORPG světy. Svět Final Fantasy je totálně ujetý a nezná konvenčních hranic. Bere si volně inspiraci v severské i řecké mytologii. Frčí zde magie, démoni a kombinace soubojů na ostří nože snoubící se s high-tech technologiemi včetně létajících lodí. Totální mišmaš všeho, co vás napadne. Například se připravte, že vojáci království Lucis mají na sobě brnění jak ze středověku, klaní se králi Regisovi v plesové róbě a do toho kolem chodí komorníci v černém, dobře šitém obleku z 21. století. Hlavně se neptejte proč. Zbytečně byste si kazili filmový zážitek. Ten vám může už tak narušit všudypřítomný product placement na značky Audi a Japan Airlines či na samotný Square enix.
Lore Final Fantasy jde opravdu daleko za hranice tohoto filmu, což bohužel i u velice jednoduché zápletky může vytvářet určité nejasnosti. To podpoří i obří množství postav a málo prostoru pro jejich rozvoj během bezmála dvouhodinové stopáže.
Na druhou stranu, ve filmu je prostor velikosti Macochy věnovaný akci. Všechny bitvy jsou vizuální orgie. Totálně epická a občas nepřehledná akční jízda vás nenechá vydechnout. Grafické zpracování je na nejvyšší úrovni doby. Je úžasné, jak vypadala CGI tvorba a motion capture před pár lety. Užíval jsem si hru světel při pohybu hlavních postav a žasnul nad grafickým zpracováním obřích bitev titánů s démony. Square Enix opravdu umí a je to radost pohledět.
Režisér Takeshi Nozue neponechal žádnou stránku zpracování náhodě a i na anglický dabing najal vynikající herce. Aarona Paula, Lenu Headey a Seana Beana. Doporučuji originální znění s titulky, i když český dabing taktéž není k zahození.
K Kingsglaive: Final Fantasy XV doporučuji přistupovat jako k doplňku k videohernímu titulu, který se může zdát občas trochu složitý a nepochopitelný pro neznalého diváka. Nicméně kompenzací vám mohou být megalomanské akční pasáže plné explozivních záběrů, tak typických pro anime tvorbu.
Film je velice zajímavým projektem z pera zkušeného herního studia, které ukázalo světu, jakou nádheru jsou schopni stvořit.
Prozradím vám tajemství. Je jednoduché se nechat unášet vizuální stránkou a zapomenout tak na drobnou zmatenost děje, který staví hrdinství a sebeobětování pro dobro lidstva na morální piedestal.
Epické dobrodružství, které by měl znát každý herní fanoušek RPG žánru. Tak co, ponoříte se hlouběji do králičí nory Final fantasy?