Jako v bavlnce / I care a lot

Jestli chcete dát babku nebo rodiče do důchoďáku, ve filmu „Jako v bavlnce“ vám přesně řeknou jak na to. Jen to bude trochu drsnější, než byste doopravdy čekali.

Film je zasazen do současnosti, kde je v Americe možnost pro lidi důchodového věku zařídit tu nejlepší dostupnou péči pod sluncem. Hlavní hrdinka v podání Rosamude Pike je majitelkou jednoho takového domova důchodců snů. Háček je v tom, že většina obyvatel tohoto zařízení je zde proti své vůli anebo alespoň proti vůli svých příbuzných. Plán je naprosto jasný. Rosamude má rozsáhlou síť ženských šedých eminencí, které jí získávají informace, kteří důchodci mají značný majetek a jsou pokud možno v dobrém zdravotním stavu a bez příbuzných. Následně je osoba prohlášena za nepříčetnou. Přichází „dobrosrdečná“ Rosamude a o důchodce se postará proti jeho vůli. Ovšem s malou klauzulí ve smlouvě, že odteď disponuje veškerým jeho majetkem. Hotovo dvacet.

Hlavní zápletkou zatočí moment, kdy Rosamude vezme jako rukojmí nejlepší péče příbuznou od druhé hlavní postavy, kterou hraje Peter Dinklage. A jak všichni dobře víme z Hry o trůny, on ví věci. Zde hraje ještě drsnější postavu, než kdy předtím. Střet hlavních postav na sebe nenechá dlouho čekat a bude eskalovat až do královského finále na ostří nože. Thriller a drama je zahrnuto v ceně filmu.

Nejcennější valutou tohoto snímku je samozřejmě ústřední herecká dvojice, které zdárně sekunduje Elza González. Tuto smyslnou bytost můžete znát ze snímků „Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw“ a „Alita: Bojový Anděl“. Petera a Rosamude samozřejmě není potřeba představovat.

Film je raritní důležitou skutečností. Obě hlavní postavy jsou záporné. Každá trochu jinak. První pod záminkou péče útočí na ty nejzranitelnější články naší populace. Druha je ……….. prostě drsná. Nerad bych spoileroval. Nicméně ať Peter pije Cafe latté nebo drží bouchačku, je boží. Nezastírám, že ho žeru ve všem, kde hraje.

Takže na diváka je uchystaná past, komu teda má fandit. Kdo mě štve více a kdo zase méně? Jak si obhájím svojí volbu? Netflix se nás snaží v rámci genderové vyrovnanosti trochu posunout směrem k ženské hrdince. Je to nezávislá a silná žena, která čelící téměř jisté smrti neucukne, jdoucí za svým vytyčeným cílem. Což takto zní krásně, kdyby nešlo k hnusnou proradnou svini. Ve spojitostí s touto zrádnou emancipací dojde v dějové lince k pár nelogickým kopancům. Například 99.9 % jedinců by v jednom momentu poslechlo rozum, sbalilo prachy a vypadlo. Ona ne! Na druhou stranu, všechny nelogičnosti jdou na vrub budování napětí. Všichni váš štvou a vlastně nevíte, jak to celé dopadne. Emoce létají ze strany na stranu. Nastanou další logické ústupky a už se šineme k závěrnému dějovému zvratu. Bum! A jsou tu titulky a vy jen čumíte na televizi a nevíte, jak to všechno hodnotit.

No jak? Přeci kladně, protože jsem se vůbec nenudil a herecké tornádo je naprosto skvostné. Poslední scéna filmu mě vystřelila do nebes a normálně jsem jásal nahlas. Takový je tento film. Plný moderní muziky a zajímavého použití barev, svým způsobem nedokonalý a přesně netflixovský.

Takže jak? Ještě se vám chce do důchodu?