Za Oats studios stojí režisér, producent a scénárista Neill Blomkamp, který se netají svojí láskou k Sci-fi. O tomto souznění vypovídá především jeho animátorská tvorba a předchozí filmová díla, jako jsou Demonik, což je prožití hororu ve videoherním světě, Elysium tvořící souboj utopistického světa s reálným anebo Distrikt 9, který si bere na paškál mimozemskou aktivitu.
Když jste režisér a scénárista jako Neill, jistě máte plno zajímavých nápadů na další filmové kousky. Jenže jak poznat, co má největší divácký potenciál? Řešení dle Oats studios je jednoduché. Prostě natočte sérii krátkých filmů, zveřejněte je a nechte hlas lidu rozhodnout, co je nejlepší. A o tom je série „kraťasů“ na Netflixu pod názvem Oats studios.
Některé filmečky jsou slabší a slouží spíše k epizodnímu pobavení diváka či k ukázce různých filmových a animačních technik. Jedná se například o parodii na trochu drsný teleshopping pod názvem Cooking with Bill. Poté kraťas GOD zesměšňující božskou entitu, pokud tedy existuje. Anebo Kapture: Fluke, což jsou filmečky o dvojici vědců, které testují nové bojové technologie na vězních. Málokdy to testovaný subjekt přežije.
Takto bych mohl pokračovat dál, ale toto nejsou díla, která musíte nutně vidět.
Co opravdu stojí za sledování a povšimnutí jsou kousky Rakka, Firebase, Zygote a Adam.
Mnozí z vás při zmínění projektu Adam možná zbystřily. Ano, jedná se o pokračování právě toho krátkého filmu z roku 2016, který fungoval jako přelomová ukázka možností UNITY enginu ve filmu a hrách. Adam byl o robotech a nikdo netušil, o co jde. Teď tu máme dvoudílné pokračování od Oats studios. Nebojte, dojde i k malému vysvětlení, o co tehdy šlo.
Rakka je vynikající post-apo dílo, ve kterém exceluje Sigourney Weaver v čele odboje proti mimozemským silám, které zdecimovaly planetu zemi. Podivní ještěři, kteří umí číst myšlenky, jsou tuhý oříšek, ale ona nalezne tajnou zbraň a vymyslí, jak si s touhle slizkou zhoubou světa poradí.
Firebase je příběh z Vietnamské války s velice netradiční zápletkou. Do události dějin zasáhne mystická síla nazvaná Říční bůh. Nikko neví o koho či o co jde, ale archivní záběry z roku 1969 ukazují tisíce vojáků a vojenských vozidel, které byly totálně zdevastovány neznámou silou. Seržant Hines se rozhodne této záhadě přijít na kloub. Spojí se s Ústřední zpravodajskou službou a připravuje se na finální střet s nově vzniklým božstvem. Vzniká projekt Omega.
Nejvíce mě ale rozsekala hororová povídka Zygote. Je to taková haluz, že se těžko popisuje. Nicméně představte si opuštěnou industriální těžební základnu uprostřed ničeho. V této základně probíhají experimenty s úlomky asteroidu, který má zvláštní schopnost vytvářet nové organismy pomocí světelných výbojů. Takové malé velké třesky. Samozřejmě lidská zvědavost odsune opatrnost stranou a v rámci nevydařeného experimentu devadesát osm členů personálu přijde o život. Poslední dva se musí vypořádat s neskutečným zmutovaným monstrem a zachránit svoje životy. A když mluvím o monstru, je to jedno z nejhustších netvorů, které jsem ve světe kinematografie viděl. Totální úlet, který vám nedá spát.
Jsem opravdu rád, že jsem krátké filmy od Oats studios našel, i když už je to pár let stará záležitost. Rozhodně to na ukázkách není poznat. Tyto snímky mají jen jednu malou vadu a to, že ty nejlepší mají otevřený konec. 😀
Jsou tak super, že bych chtěl celý film a víc a víc stopáže. Takže doufám, že se uchytí a Neill se nenechá dlouho přemlouvat.