Byly doby, kdy filmy byly točené podle kvalitních komiksů a knih (Batman, Pán Prstenů, vše od Marvelu, Mad Max). Pokud byl film následně úspěšný, vznikla hra (Avengers, Mad Max). Nyní přichází obrat a jak roste videoherní průmyslu, začínají se točit skvělé filmy podle her. Důkazem je i Free Guy.
Filmů podle herních titulů (nebo se silným vlivem her) stále není mnoho, ale trend se zlepšuje (Free guy, Raubíř Ralph, Ready Player One, Jumanji atd.). Není divu, jelikož herní průmysl dneška drží v sobě více peněz, než filmový a knižní byznys dohromady. Přesto si propojení filmu a her hledá své průkopníky. Jedním z nich je již teď Zak Penn. Právě ten Zak Penn, který spolupracoval se Stevenem Spilbergem na Ready Player One: Hra začíná. Tento film mě ohromil velkým množstvím popkulturních odkazů, stejně jako Free Guy, který opět posunul laťku ještě výše.
Celý děj se totiž odehrává ve fiktivním městě Free city, které je kopírkou Liberty city z her GTA III a GTA IV. Původní předlohou bylo město New York. V tomhle městě jsou dva typy lidí. Hrdinové, kteří plní různé úkoly, mají super zbraně a spoustu peněz a výplňové postavy, které jen vytváří atmosféru města. Ve hrách se jim říká NPC. Postavy, které hráč neovládá, ale jsou důležitou součástí každé lokace. Jednou takovou postavičkou je i náš GUY. Prostě týpek, co každý den žije svůj život, pracuje za přepážkou v bance a ochotně vydá všechny peníze, pokud si pro ně nějaký padouch/hrdina přijde. Když náhodou dostane kulku, ráno se probudí jako nový. Prostě klasická videohra. Vše nabere obrátky, když GUY náhodou potká svoji vysněnou lásku. Něco se v něm posune a změní. Už nechce být jen postava v pozadí, ale chce být hrdinou. Hra začíná.
GUY je ztvárněl famozním a pro ženy skladkým Ryanem Reynoldsem. Tento usměvavý herec, dodává filmu šmrnc a stejnou zábavnou lehkost jako již kdysi v Deadpool. Nedokáži si představit, že by ho hrál kdokoliv jiný. Zbytek ansámblu Jodie Comer (Star Wars: Vzestup Skywalkera), Joe Keery (Slice) a Lil Rel Howery (Space Jam: Nový začátek). Tito nepříliš zkušení herci s hlediska hraní ve filmech vás neosloví, ale ani neurazí. Reynolds zaří na všechny strany a nebylo moc prostoru vyniknout. Jediná další postava, která dostala šanci vám poskytnout nějaké emoce je Taika Waititi (Thor: Ragnarok). Hraje hlavní zápornou postavu. Role zlého vedoucího korporátu mu sedla a vy se budete ošívat při každé větě, kterou vypustí z úst.
Je potřeba zmínit, že slavné herce doplnili reální streameři, kteří zasvětili svůj život gamingu a propagaci videoher. Jedná se o Imane ‚Pokimane“ Anys, Tyler „Ninja“ Blevins, Lannan „LazarBeam“ Eacott, Seán „Jacksepticeye“ McLoughlin a „Dan TDM“. Vždy hrají pouze sami sebe. Film tím dostává punc exkluzivity.
To ale není všechno. Film je neskuteně protkán odkazy na známé herní tituly. Vše je dotažené do posledního detailu. Ve filmu se například objeví mnoho zbraní z herních titulů. Za zmínku stojí například: Gravity Gun ze hry „Half-Life 2“ nebo Portal Gun ze hry Portal. Dále některé postavy ukazují speciální vítězné tanečky z her PUBG a Fortnite, které trhají čísla v prodejnosti. Prostě mnoho drobných detailů vytvářející super celek.
Tyto drobné detaily jsou bohužel plně pochopitelné jen pro pravé hráče a lidi, co ví něco o zákulisí gamingu a mají aspoň nějaké povědomí o tvorbě her. Upřímně by mě zajímalo, jak by se na film koukal někdo, komu je 45+. Tam bude divácká základna minimální a autoři vsázejí na silnou skupinu, které je ochotna platit dolary za loot boxy. Pokud nevíte, co je Loot box, pak možná nepatříte do cílové skupiny filmu. Což nebrání si film i tak užít, jen občas budete lehce zmatení, proč se někdo v kině v dané scéně směje.
Film není jen bezduchou střílečkou. Má i myšlenky zvedající jeho morální kredit. Děj hodně koketuje s umělou inteligencí, utopistickým světem a volným časem tráveným ve hrách. Hlavní hrdinka může být dokonce odstrašujícím případem. Bohužel je ztvárněna jako představa mých rodičů ohledně toho jak vypadá hráč videoher. Tedy jako dívka v teplákové soupravě sedící celý den na internetu v kavárně, srkající jedno kafé 8 hodin a zírající do počítačové obrazovky. Jak si vydělává na své živobytí, ve filmu nezjistíme. Trochu to nahrává do karet prudným rodičům, ale doufejme, že tento přežitek ohledně hráčů je opravdu jen přežitkem.
Je tedy vidět, že hry mají budoucnost i na filmovém plátně. Firmy vyrábějící PC harware tomu věří. Sponzory tohoto filmu byly totiž HyperX, Dell Alienware a Razer.
Ty necelé dvě hodiny jsem si královsky užil. Od srdce jsem se smál a občas jsem musel svým kámošům sdělit dojmy hned po nějaké super scéně. Nicméně byli na stejné vlně, tak to snad nevadilo.
Film je zábavný, lehký a nenáročný. Nenutí vás složitě hloubat na jeho podstatou a jen doručuje radost. Je to krásná ukázka propojení filmové a herní popkultury, které bude doufám impulzem pro další taková díla. Videohry jsou běžnou součástí našich životů a je potřeba to respektovat. Proč to tedy nepřijmout a nepobavit se společně. Třeba objevíme, že jsme v některých věcech byly taky tak trochu jako náš GUY a je čas v sobě probudit něco nového. Snímek rozhodně doporučuji všem lidem, kteří herní tématiku milují anebo těm, kteří naopak chtějí její krásu objevit.
A jak by řekl GUY, nemějte jen dobrý den. Mějte skvělý den!!!