- Zaklínač – pokrevní pouto
Když si v devadesátých letech objednáš seriál Zaklínač a on dorazí až teď.
Zaklínač je inkluzivní séroš s hroznými hereckými výkony, nesympatickými postavami a plytkým dějem bez dramaturgického vedení. Málo bojové akce je u tohoto akčního seriálu jen třešnička na dortu negace. Pár plusových bodů získává za představení hiustorie některých známých postav, jako jsou Eredin a Avalac. Pokud je neznáte, seriál vám nemá co nabídnout.
2. Prsteny moci
Divák se dozví, co bylo před Hobitem a jaký byl vývoj hlavních postav už od prvopočátku. Někdy je k pospolitosti děje a pochopení časové linie potřeba použít google a trochu se vzdělat samostatně. Lore prý není úplně přčesně dodržován.
Líbilo se mi, jak je v seriálu vyobrazena skřetí rasa. Naopak se mi nelíbilo, že vlastně celý seriál má mnoho CGI nevalné kvality, díly mají hluchá místa a zkrácení stopáže na 50 minut/díl by jen prospělo.
3. Vikingové: Valhalla (2. série)
Autoři seriálu šli na jistotu a vytvořili téměř na chlup stejné dílo jako v minulosti. Bohužel vzhledem k nutné korektnosti zmizela nahota a mnoho násilí se odehrává za kamerou.
Dochází k odklonu od megalomanských bitev k menším šarvátkám a dobrodružným soubojům.
Některé pohnutky hlavních postav mi přijdou nelogické, ale alespoň máme k dispozici tři dějové linky, takže si každý vybere tu svoji oblíbenou. Když jedna linka nefunguje, zbylé dvě jí podrží.
Uvítal bych kratší stopáž, ale budiž útěchou, že díly v druhé polovině jsou kvalitativně lepší. Takže když vydržíte dostanete bez urážky průměrné historické drama. Nicméně je faktem, že vikinská tématika je už vyžilá a za několik let recyklování už nenabízí tolik, jako dříve.
4. Outlast
Bez jídla vydržíte 30 dni, bez pití tři dny a bez teplého přístřešku 3 hodiny. Těmito slovy začíná našlapaná reality show typu Survivor, která se odehrává v mrazivém prostředí Aljašky.
Drsná příroda v soutěžících vyvolá ty nejhorší rysy charakterů a nebojí se zajít do krajností, které pravidla umožňují. Show tak může fungovat i jako kurz přežití, kdy si uvědomíte, jak je životně důležité mít spacák.
Je famózní, že produkce do soutěže posílá jen ty připravené, aby šlo o opravdový boj s přírodou až do finálového konce. Soutěžící dokonce musí denně počítat kalorie a zvažovat, jaké aktivity zvládnou, aby nemuseli soutěž předčasně ukončit kvůli vysílení.
Soutěž bez pravidel, plná dynamiky a zvratů. Skvělý koncept. Survivor je sesazen z trůnu.
5. Případ Roubal
Drsná detektivní minisérie, ve které exceluje Hynek Čermák v roli bezcitného zabijáka. Zbytek hereckého ansámblu moc dobrý výkon nepodal a navíc do děje byla zařazena jedna postava s podivuhodným a nelogickým morálním osvícením, což mi úplně nezapadalo do konceptu drsné krimi. Raději bych si užil pouze detektivní část bez morálního patosu. Ale nevadí. Atmosféra i tak byla velice hutná. Doporučuji.
6. Král Šumavy
Skutečný příběh převaděče, Josefa Hasila alias krále Šumavy. Seriál fajnově buduje atmosféru a napětí. Je cítit západní styl.
V seriálu je opravdu hodně hlavních postav, které začnete poznávat až tak v třetím díle a u některých jejich podstatu a charakter objevíte k dokonalosti až možná v druhé sérii.
Děj až příliš skáče po dějové ose, na čemž by bylo fajn zapracovat. Občas má seriál problém rozvinout některé dějové myšlenky až do konce.
Seriál je dobré vidět už kvůli nádherným exteriérům a reálným lokacím, kde k převodům opravdu docházelo.
7. Devadesátky
Nechápu, jak jsme tuhle dobu mohli přežít a jak mi mohl Ondřej Sokol sednout v hlavní roli drsného detektiva.
Tak či tak, seriál Devadesátky ukazuje jaký tu po revoluci vlastně byl divoký západ, mraky vražd a exponenciální rozvoj gangů. Dobové záběry a příležitostná surovost dodávají seriálu pořádnou šťávu.
Děj je perfektně strukturován a i když se točí okolo jednoho případu vraždy, v okolí se rozplétají další pavučiny devadesátkové zločinnosti. Seriál doporučuji a uvítal bych druhou sérii, kde by se mohli více objevovat Krejčíř, Mrázek a Roubal.
8. Zdravotní sestra
Skutečný příběh o vraždách v dánských nemocnicích. Neuvěřitelné, že se něco takového před deseti lety mohlo stát. Zdravotní sestra je jednohubka na večer.
Dílo nenadchne a ani neurazí a jistě by šlo potenciál seriálu naplnit trochu více. Například, kdyby se seriál trochu více zaměřil na detektivní práci. Klidně by to mohlo být na úkor přidání čtvrtého dílu.
9. Disentchantment (1.-4. série)
Neskutečně krásně animovaný, barevný a zábavný svět Matta Growninga, který kombinuje magii, pohádky, středověk a steampunk v jeden pěkný celek. Hlavní postavy vás provedou komplexním světem, který má několik biomů a lokací, které spolu na první pohled nesouvisí. Nicméně v seriálu se vše krásně propojí v jednu společnou historii a rozvětvený příběh. Což je zároveň nevýhoda seriálu. Můžete se s čekáním na další sérii ztratit ve spletitém příběhu.
Proto doporučuji na seriál koukat kontinuálně. Prozradím, že některé postavy z první série se klidně znovu objeví čtvrté a je dobré vědět, kdo to je.
Seriál mi kvůli množství sérií přišel ke konci už trochu vyčerpaný a myslím, že závěrečná 5. série je navíc. Ukončení ve čtvrté sérii by mu slušelo více, což může být čistě subjektivní dojem. Disenchantment doporučuji kvůli mnoha úsměvům, které mi seriál vykouzlil na mé tváři.
10. Zaklínač (3. série)
V další sérii monstrbijce je vidět vyšší rozpočet a větší orientace na akci. Choreografie je perfektní stejně jako chování kamery.
Co však samozřejmě není perfektní, je další odklon od knižní předlohy a neustálé díry v dramaturgii trvající už od první série. Snaha o vytvoření kultovního seriálu s vysokou kvalitou stále vychází vniveč, ale snad je to malá daň za pořádnou dávku inkluze.
11. The Playlist
Používáš aplikaci Spotify a máš čas sjet jednu minisérii za večer?
Tak si dej Playlist, který ti s malou dávkou dramatické fikce řekne, jak tato věhlasná aplikace vznikla. Jak dokázala změnit hudební průmysl a vnímání hudby jako takové.
Každý ze šesti dílů hledí na kontroverzi okolo Spotify a autorských práv z jiného úhlu pohledu, což má šmrnc. Seriál mohu jednoznačně doporučit, ale připravte se, že vám budou chybět vysvětlení některých událostí. Je to pochopitelné, Spotify není firma minulosti, ale současnosti a Netflix nemá rád žaloby.
12. Kodaňský kovboj
Dílo oplývající uměleckým vizuálem laděným do červenomodré barvy ve spirále 360 stupňové kamery. Seriál je těžké zařaqdit do běžné škatulky, ale dal by se definovat jako drama s velkou dávkou mysticismu. S hlavním hrdinkou Miu se ponoříte do zločineského nočního života, kde bují obchod s bílým masem. Seriál je poctou tvorbě Davida Lynche, takže očekávejte pomalé záběry, jednoduché dialogy a mnoho záhad, které se lehce začnou odkrývat v druhé polovině minisérie. Někomu může vadit, že racionální tok a nátura děj je po čase rozmyta. Avšak mě spíše vadila natahovaná stopáž. Jinak je děj relativně napínavý s poutavou myšlenou. Ke konci nabídne mraky otázek, které ukazují na druhou sérii.
13. Kaštánek
Severské drama s dobrou atmosférou. Děj je trochu děravý, předvídatelný a hlavní záporná postava se chová, jak idiot. Což ve výsledku i sama přiznává. Kontrují jí neslaní a nemastní hlavní vyšetřovatelé s již tisíckrát omletým osudem typu pracující matka a policajt bez místa a temnou minulostí. Pro milovníky tohoto typu detektivek spadne Kaštánek do průměrnosti.Když přežijete sluníčkový happy end, na jazyku vám zůstane pocit, že jste zkonzumovali něco, co nebylo špatné, ale znovu si to už nedáte.
14. #Martyisdead a #Annaismissing
Dva brilantní seriály zaměřující se na dnešní technologie a odvrácenou stranu internetu. Cyberšikana, ovlivňování osudů a pocit, že nemáte žádné soukromí, na vás dopadne jako thorovo kladivo. Díly mají geniální stopáž 15 minut, která vás nenechá v klidu.
Jasně, u #Annaismissing je zápletka trochu přitažená za vlasy a u Martyho odhalíte viníka dva díly před koncem. Nicméně i tak seriál doporučuji všem, kteří se chtějí poučit, co před dvaceti lety přišlo všem nereálné a dnes je to svět mladých. Totální úlet.
15. Cyberpunk – Edgerunners
Návrat do animovaného Night city na plný koule. Gore, skvělá animace, skvělé anime. Prožít uzavřený příběh seriálu vám zabere jeden až dva večery, po kterých zatoužíte vrátit se do světa Cyberpunk 2077. Jdeme se připojit.
16. Guru
Víte, co je na tomhle seriálu nejhorší? Že je podle zkutečných události okolo kultu guru Járy.
Do jeho role se vtělil Vojta Kotek s neskutečnou pompou a hereckým umem. Totálně exceluje.
Tomu napomáhá i důmyslný scénáristický um. Například Vám scénáristi servírují drsné scény, ve kterých není vidět nic explicitní, ale váš mozek pojede na plné obrátky a domyslí si zbytek sám.
Tato příjemná minisérie na jeden večer vás vtáhne do děje a rozhodně nepustí.
17. Berlin
Začátek roku 2024 vyplodil La casa de papel franšízu, ze které vypadl uzavřený příběh o bájném lupiči s krycím jménem Berlin (člen party v původním seriálu).
Berlín je opravdový svéráz, který hltá život plnými doušky i za cenu ohrožení geniálního plánu na loupež. Podobně to mají i jeho o poznání mladší parťáci, kterým teče zločinecké mléko po bradě. A okolo nich se točí velká část děje. Mají svoje sny, pocity a lásky, které se napříč několika díly propojují, rozplétají a naplňují. Seriál je vlastně takové kriminální love story.
Vadilo mi to? Vlastně ani ne. Užil jsem si jak loupež, tak útěk, tak jednotlivé úsměvné situace vystřižené ze středoškolských románů. Je to jiné, než La casa de papel, ale úplně v pořádku.
18. Love, Death and Robots.
Tim Miller a David Fincher sestavili antologii animovaných filmů, kde není nouze o děsivá stvoření, ďábelská překvapení a černý humor. Neskutečně jsem se bavil skoro u každého příběhu, který většinou sfouknete do patnácti minut. Některé příběhy pobaví, některé trochu postraší, jiné zas nesou morální poselství a pár jich je jen o frenetické akci. Budete žasnout, kam až se dostala moderní animace. Bomba, kterou doporučuji nechat vybuchnout ve vašich televizích.