Mortal Kombat

Když se psal rok 1995, do kin šel původní film Mortal kombat s ratingem PG13. Nastupoval jsem na základní školu a neměl ani tušení, „vo co go“! Již pár let poté jsem samozřejmě hrál první díly MK herní série a samovolně se stalo nutností, zmiňovaný film si sem tam půjčit ve videopůjčovně a zanotovat si notoricky známou úvodní melodii. Já to doslova žral.

Když jsem se dozvěděl, že bude reboot této legendy, zapadl jsem mezi 116 milionů dalších lidí, kteří si pustili trailer. Ukázka poukazovala především na pokrok v CGI efektech, rozšíření lore Mortal kombat a nekompromisní rating PG18.

Dostal jsem vše, co tvůrci slibovalo? Musím uznat, že asi ano.

Děj filmu se samozřejmě točí okolo turnaje, kde se pravidelně utkávají nejlepší bojovníci z našeho světa proti bojovníkům světa vnějšího. Rovnou říkám, že na samotný turnaj nakonec nedojde. Tento snímek je spíše prequel, který vás seznámí s jednotlivými postavami, jak se stali legendami a jaké detaily stojí za jejich zrozením. Ale nebojte, na vyostřené souboje dojde více než dost.

Z hlediska výběru herců je poznat posun směrem k asijskému stylu. Mezi obsazenými herci uvidíte především kaskadéry a dokonce i mistry bojových umění. Mnozí z nich spolupracovali na filmech s Jackie Chanem. Což je rozhodně ku prospěchu věci při vyobrazení bojových scén. V jedné z úvodních scén se můžete těšit i na MMA zápas. Jediné, co mi trochu na hereckém obsazení chybí, je Christopher Lambert. To vždycky bude Raiden mého srdce. Je nenahraditelný.

Bojové schopnosti herců jsem nedocenitelné. Film je prakticky jedna bojová scéna za druhou a většinou ve stylu duelů. Všechny souboje jsou snadno sledovatelné a kamera není nijak zbytečně roztřesená, či trhaná. Je vidět extrémní inspirace stylem z počítačových her. Celý příběh začíná luxusním bojem mezi známou dvojicí Sub-Zero a Scorpion. Kdo jiný by měl otevřít tohle dílo, než právě oni. Prvně je vidíme bez masek a vysvětlí se jejich „komplikovaný“ vztah linoucí se herním a filmovým vesmírem.

Obecně je film prosycený herním lorem a snahou propojit osudy jednotlivých postav. Do ansámblu bojovníků přibylo velké množství postav, které jsou dlouhá léta běžnou součástí her. Nicméně v původním filmu o nich nebylo ani slovo. Mileena, Nitara, Kabal, Reiko a další. Prostě pecka. Na tomto kusu ze stříbrného plátna sedí vliv posledních herních dílů MK jako menhir na ramenou Obelixe. Pevně a neoblomně. Snaha oprostit se od původního filmového díla je citelná v každém záběru kamery. Nový film je prosycený hláškami jako: flawless victory, get over here, finish him a došlo i na slavné fatality. A že jich není ve filmu málo. Bavilo mě to úplně stejně, jako když s kámošema drtíme MK11 na PS4.

Kdo očekává našponované chvíle plné silných hereckých výkonů, má smůlu. Jakmile herci nemetají salta, backflipy a nesnaží se někomu počechrat účes, dojde na opravdu tragické herecké výkony. Ono není divu. Samotný děj patří mezi scénáře, které by zvládl vymyslet každý školou povinný jedinec. Složité dialogy jsou nahrazené kopanci do všech částí těla. Kde chybí slova, tam se objeví bojová aréna a krev.

Snaha o oproštění od původního filmu je znát na každém kroku. Bohužel i v aspektu hudby. V nové verzi filmu je hudební doprovod trochu žalostný. Prostě chybí silné melodie podporující eklektickou akci na každém rohu. Dokonce se nedočkáme ani původní melodie, kterou milují lidí po celém světě (dostaneme jen jakýsi několika-vteřinový remix). Dovolím si hádat, že to je doteď jedna z nejpoužívanějších melodií pro vyzvánění na mobilním telefonu. A když ne dnes, tak mezi roky 1995 a 2000 určitě byla. Tady je velké mínus na vrub autorům.

Finální hodnocení je složité. Původní film mám stejně rád, jako valnou většinu herního světa MK. Nový film samozřejmě neuteče srovnávání, a je to možná škoda. Kdyby byl hodnocen bez vazeb na předchozí díla, jistě by měl globální hodnocení o trochu jiné. Scénář je víceméně tragický a jako celovečerní film, který má být novou legendou pravděpodobně neobstojí. Na druhou stranu, bojové sekvence jsou perfektní, CGI ucházející a prohloubení samotného světa MK stojí za to.

Na film jsme dlouho čekali. Bylo to dlouhých 26 let. Je tedy pochopitelné, že očekávání bylo neskutečně veliké. Jak to tak bývá, bylo možná trochu přehnané. Na naplnění poháru očekávání tento reboot nestačil. Stačil však na necelé dvě hodiny zábavy, akce a představení světa MK z dalších úhlů pohledu. Toho času nelituji a s chutí se podívám na případné pokračování. Pokud máte universum MK rádi, překonejte svůj postoj a očekávání. Třeba dostanete fajn akční biják s par chybama. Pokud jste tohoto světa neznalí, asi vás film nestrhne. Ale aspoň budete vědět, kdo je princ Goro. 😀

Finish him!!!